Chráňte seba aj svoje zvieratá pred horúčavami, dôležitý je pitný režim

Zvierata pes teplo horucavy leto
Foto: ilustračné, GettyImages

Najbližšie dni prinesú horúce počasie, a preto je dôležité chrániť si zdravie.

Horúčavy môžu viesť k prehriatiu organizmu, ktoré sa prejavuje zvýšenou telesnou teplotou, malátnosťou, ospalosťou, bolesťami hlavy, závratmi, nevoľnosťou, či zvracaním.

Medzi najdôležitejšie body ochrany pred ujmou na zdraví počas horúčav je dodržiavanie pitného režimu. Zdravotníci odporúčajú piť denne minimálne 2 litre tekutín a to aj napriek tomu, že nie ste smädní. Uprednostniť by ste mali čistú vodu pred sladenými nápojmi a vyhýbať by ste sa mali alkoholu a kofeínu.

Tak isto nie je dobré riadiť sa radami o pití horúceho čaju, pretože ten podľa odborníkov len viac prehrieva organizmus. Pri chladených až ľadových nápojoch, je taktiež potrebné dávať pozor na teplotný šok pre telo a obarenie si hrdla. To môže spôsobiť až zápal.

Odporúča sa tiež svieža strava, ktorá je bohatá na vitamíny, minerály a energiu. Nie je dobré si zaťažovať počas horúcich dní organizmus toxínmi a ťažkými jedlami.

Ochrana aj vzájomná pomoc

Základom je aj vyhýbať sa priamemu slnku, prípadne používať poriadnu ochranu. Potrebné je nosenie klobúka či čiapky, slnečných okuliarov, ľahkého oblečenia.

V horúcich dňoch je potrebné brať okolie s nadhľadom a viac oddychovať a nepreťažovať sa. Teplo samo o sebe vyčerpáva a tak je dôležité zachovať opatrnosť. To sa týka hlavne fyzickej námahy počas najhorúcejších hodín dňa a to v čase medzi 12.00 a 16.00 hod.

V tejto súvislosti dodáva Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ), že by sme mali myslieť aj na seba navzájom. Odporúča zaujímať sa o svoje okolie, hlavne o osamelé staršie osoby, ktorým je potrebné vysvetliť ochranu zdravia počas horúčav. Taktiež si všímajte ľudí okolo seba, môžete tak včasnou reakciou zachrániť človeka pred prehriatím.

Pozor na klimatizáciu

Schladenie sa klimatizáciou je veľmi pohodlné, ale taktiež je potrebné robiť to s mierou. Prílišné teplotné rozdiely sú pre organizmus šokom. Veľmi podstatná je aj správna údržba samotnej klimatizácie. Tá potrebuje pravidelnú údržbu a čistenie, inak môže byť zdrojom problémov.

ÚVZ taktiež varuje, že nevhodne nastavená klimatizácia spôsobuje bolesti hlavy, hrdla, prechladnutie, oslabenie imunity i celkovo organizmu, angínové bolesti, pocit upchatého nosa, bolesti dutín, chrbtice, či svalov.

Ak máte chladný prúd vzduchu nasmerovaný do tváre, vysušuje vám kožu, oči a prispieva k opakovaným zápalom očí, uší, prinosových dutín, aj k bolestiam zubov a trojklaného nervu,“ dodáva ÚVZ.

Odporúčania pre zvieratá

Počas horúcich dní musíme dbať aj na zvieratá. K ich prehriatiu dôjde totiž omnoho rýchlejšie. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vyzýva chovateľov, aby zvýšili pozornosť ku svojim zvieratám. Zvieratá musia mať prístup k neobmedzenému množstvu tekutín a dostatočný úkryt pred teplom a priamym slnkom. Vhodné je tiež nechať na dvore nádobu alebo malý bazén s vodou, kam sa zvieratko samo príde ochladiť.

Na prechádzky je potrebné chodiť počas ochladenia, teda v skorších ranných hodinách, prípadne neskôr večer. Neodporúča sa chodiť po slnkom rozohriatej zemi, môže totiž dôjsť k popáleniu labiek.

V žiadnom prípade nenechávajte zvieratá v uzatvorenom aute na priamom slnku, teplota v ňom dosahuje až 70 °C.  K prehriatiu zvieraťa tak môže dôjsť rýchlo a ľahko. Ak je to možné, stráňte transportu zvierat.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk