Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Dóm svätého Martina. Foto: www.facebook.com , www.facebook.com
21. apríla 2019 ZaujímavostiZ histórie Bratislavy od AHIvan Szabó: Prešporsko-bratislavské historky Diskusia()

Viete, odkedy je hromozvod na Dóme svätého Martina?

Blesk zasiahol vežu Dómu sv. Martina, ktorá začala horieť a zrútila sa na námestie. Táto tragická udalosť viedla k inštalácii hromozvodu. Avšak veža Dómu si toho zažila ešte viac, nebolo to po prvýkrát, čo ju zničil blesk.  

Cisár Ferdinand V., korunovaný v Dóme svätého Martina v roku 1830, navštívil mesto niekoľkokrát. A bolo tomu tak i 13. júna 1833. V tento deň silno pršalo a nad mestom udierali hromy-blesky v plnej sile. Bolo 22. hodín, keď silný blesk preťal oblohu a zasiahol vežu Dómu. Veža začala horieť a krátko po polnoci sa zrútila na námestie pred Dómom. Svedkom tejto tragickej udalosti bol aj Ferdinand V., ktorý v snahe pomôcť poslal do Prešporka dostatočné množstvo medi na znovuobnovenie veže.

Dóm svätého Martina okolo roku 1915.Foto: www.facebook.com

S obnovou veže sa začalo v roku 1835. Na výstavbu bol povolaný známy staviteľ Ignác Feigler. Počas rekonštrukcie magistrát rozhodol, že namiesto kríža osadia na vrchole veže plechovú podušku s pozlátenou svätoštefanskou korunou s hmotnosťou 300 kilogramov. Ignác Feigler sa spoločne s mladým polyhistorom Floriánom Rómerom dohadovali o ochrane veže proti bleskom, nakoľko blesk zničil vežu už raz v minulosti a to v roku 1760.

V čase, keď sa výstavba veže dokončovala, v rokoch 1845 až 1848, vyučoval Rómer v Prešporku na Kráľovskej akadémii fyziku, prírodné vedy a poľnohospodárstvo. Nakoniec sa spolu so staviteľom Feiglerom dohodli na tom, že jedinou ochranou veže proti bleskom je hromozvod. Na jeho vyhotovení sa podujal Rómer. Odvtedy sa podobná katastrofa už nezopakovala a hromozvod spoľahlivo chránil vežu. Počas celkovej rekonštrukcie a obnove veže Dómu v roku 2010 bol hromozvod obnovený.

Niet pochýb, že Florián Rómer bol významnou osobnosťou Bratislavy, svedčí tomu busta nachádzajúca sa na nádvorí Múzea mesta Bratislavy, ktorú zhotovil Alojz Štróbl.

Dóm svätého Martina v súčasnosti.Foto: www.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X