Viete, odkedy je hromozvod na Dóme svätého Martina?

Dóm svätého Martina. Foto: www.facebook.com , www.facebook.com

Blesk zasiahol vežu Dómu sv. Martina, ktorá začala horieť a zrútila sa na námestie. Táto tragická udalosť viedla k inštalácii hromozvodu. Avšak veža Dómu si toho zažila ešte viac, nebolo to po prvýkrát, čo ju zničil blesk.  

Cisár Ferdinand V., korunovaný v Dóme svätého Martina v roku 1830, navštívil mesto niekoľkokrát. A bolo tomu tak i 13. júna 1833. V tento deň silno pršalo a nad mestom udierali hromy-blesky v plnej sile. Bolo 22. hodín, keď silný blesk preťal oblohu a zasiahol vežu Dómu. Veža začala horieť a krátko po polnoci sa zrútila na námestie pred Dómom. Svedkom tejto tragickej udalosti bol aj Ferdinand V., ktorý v snahe pomôcť poslal do Prešporka dostatočné množstvo medi na znovuobnovenie veže.

Dóm svätého Martina okolo roku 1915. Foto: www.facebook.com

S obnovou veže sa začalo v roku 1835. Na výstavbu bol povolaný známy staviteľ Ignác Feigler. Počas rekonštrukcie magistrát rozhodol, že namiesto kríža osadia na vrchole veže plechovú podušku s pozlátenou svätoštefanskou korunou s hmotnosťou 300 kilogramov. Ignác Feigler sa spoločne s mladým polyhistorom Floriánom Rómerom dohadovali o ochrane veže proti bleskom, nakoľko blesk zničil vežu už raz v minulosti a to v roku 1760.

V čase, keď sa výstavba veže dokončovala, v rokoch 1845 až 1848, vyučoval Rómer v Prešporku na Kráľovskej akadémii fyziku, prírodné vedy a poľnohospodárstvo. Nakoniec sa spolu so staviteľom Feiglerom dohodli na tom, že jedinou ochranou veže proti bleskom je hromozvod. Na jeho vyhotovení sa podujal Rómer. Odvtedy sa podobná katastrofa už nezopakovala a hromozvod spoľahlivo chránil vežu. Počas celkovej rekonštrukcie a obnove veže Dómu v roku 2010 bol hromozvod obnovený.

Niet pochýb, že Florián Rómer bol významnou osobnosťou Bratislavy, svedčí tomu busta nachádzajúca sa na nádvorí Múzea mesta Bratislavy, ktorú zhotovil Alojz Štróbl.

Dóm svätého Martina v súčasnosti. Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk