Viete si predstaviť jedálniček bez hovädzieho mäsa? O toto všetko by ste prišli!

Beef steaks, baked potatoes and vegetable salad
Foto: Getty Images

Niektorí ľudia si myslia, že ak nebudú jesť mäso, alebo ak sa budú vyhýbať konkrétnym druhom mäsa, bude ich jedálniček zdravší, schudnú alebo sa budú cítiť viac pri sile. Aká je pravda, čo by nastalo a čo nie a o čo by ste prišli v jedálničku bez mäsa?

Bez dôležitých živín aj bez energie

Hovädzie mäso, podobne ako aj iné druhy mäsa, je nenahraditeľným zdrojom bielkovín. Pri hovädzine to však platí o to viac, že proteíny majú takmer 30 % zastúpenie. Bez nich si len ťažko možno predstaviť dostatok fyzickej energie, najmä pre svaly.

Okrem toho obsahuje hovädzie mäso aj pomerne unikátny mix mastných kyselín, vitamínov, minerálov a dôležitých stopových prvkov. Vitamíny B, C a E, železo, fosfor, draslík a zinok, ale aj omega-6 mastné kyseliny alebo aminokyseliny, to všetko sú nenahraditeľné látky pre ľudské telo. V mäse sa nachádzajú aj látky kolagén a elastín.

Niektoré z týchto látok, napríklad vitamín B12, sa nachádzajú v mäse v jedinečnom množstve a len veľmi ťažko ich možno nahradiť. To isté platí aj pre proteíny, v jedálničku by mali byť zastúpené tak bielkoviny rastlinného, ako aj živočíšneho pôvodu.

Neschudnete a nebudete ani zdravší

Absencia mäsa, napríklad aj toho hovädzieho, je pre mnohých ľudí synonymom pre chudnutie. Zbaviť sa obezity pre nich znamená drastické obmedzenie mäsa v stravovaní, nakoľko práve to majú spojené s vysokým obsahom tuku.

V prípade hovädziny však nič nie je vzdialenejšie pravde. Hovädzie mäso obsahuje oproti iným, napríklad bravčovému, len veľmi málo tuku. Vďaka aminokyselinám taurín a karnitín naopak pomáha jeho lepšiemu spaľovaniu, skôr teda k zníženiu hmotnosti pomáha. Navyše, na obezite sa viac podpisujú iné typy surovín a potravín.

Vyškrtnúť hovädzie mäso z jedálnička neprináša ani viac zdravia, energie, sily či zlepšenie trávenia. Naopak, ak mäso vynecháte, všimnete si zhoršenie práve v týchto spomínaných oblastiach a to preto, lebo prídete o jeho dôležité živiny.

Riešenie? Kvalitné BIO mäso zo Slovenska

Ak už chcete mať zdravší jedálniček, treba z neho vynechať nekvalitné potraviny. Pochopiteľne, aj nekvalitné mäso. Doba, kedy ste boli odkázaní iba na dovoz hovädziny zo zahraničia, je preč, k dispozícii máte lepšiu alternatívu.

Tou je mäso pôvodom zo Slovenska a to v BIO kvalite. Čo to v praxi znamená? Kŕmenie zvierat prirodzenou stravou bez GMO, kukuričnej siláže alebo krmiva s obsahom pesticídov a tiež nepoužívanie antibiotík, rastových hormónov a hormonálnych liečiv. Zdravšie a prirodzenejšie je aj prostredie chovu, ktorý je ekologický.

Takéto mäso prináša priamo na váš stôl aj donášková služba Meatbox.sk. V Bratislave a okolí si viete priamo z pohodlia domova cez internet objednať rôzne druhy mäsa s rýchlym doručením a naplno si vychutnať kvalitu a všetky pozitíva hovädziny!

Tento článok vznikol v spolupráci s klientom Meatbox

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk