Význam a hodnoty parkov a záhrad na Slovensku môžete osláviť už tento víkend. V sobotu a v nedeľu 10. a 11. júna sa záujemcom otvoria rôzne parky a záhrady, ktoré sa môžu pochváliť či už zaujímavým dizajnom, ekologickým prístupom, či zaujímavými príbehmi.
Víkend otvorených parkov a záhrad sa v Bratislave bude tento rok konať v 17 parkoch a záhradách. Sprievodcovia-dobrovoľníci či majitelia a správcovia záhrad návštevníkov podujatia pozývajú na bezplatné lektorované prehliadky zapojených lokalít i zaujímavý sprievodný program.
Keďže tento rok uplynie 10 rokov od začiatku organizovania podujatia, hlavný organizátor pripravil aj malú výstavu venujúcu sa histórii daného podujatia. Výstava sa bude konať v renesančnom meštianskom dome tzv. Rómerovom dome na Zámočníckej ulici č. 10 v Bratislave, ktorý bude počas podujatia sprístupnený verejnosti. V Rómerovom dome bude od leta fungovať aj kancelária Priateľov parkov a záhrad.
Súčasťou programu v Bratislave je prezentácia nových a obnovených parkov a záhrad, ako napríklad parčíka na Svoradovej ulici alebo Gaštanice na Kolibe. Svoje brány opäť otvára záhrada Veľvyslanectva Ruskej federácie, či obľúbená Kochova záhrada. Po prvý raz bude prezentová súkromná záhrada – Záhrada bratov Hubovcov (do tejto záhrady je však nutné sa dopredu zaregistrovať).
Pre tých, ktorí hľadajú pokoj alebo priestor pre meditácie, organizátori odporúčajú návštevu Františkánskej kláštornej záhrady alebo Bratislavskej kalvárie. Pre rodiny s deťmi a záujemcov o „posedenie v tráve“ dávajú tip na Vrakunskú komunitnú záhradu, novú komunitnú záhradku Cyklokuchyne na Tyršovom nábreží pod Starým mostom, prípadne Prüger-Wallnerovu záhradu pri Horskom parku. V posledne menovanej záhrade, v ktorej jej majitelia kedysi pestovali ovocie i zeleninu pre hotel Carlton a Savoy, sa bude konať aj súťaž o najlepšiu ovocnú bublaninu.
S Landart umením sa budú môcť návštevníci stretnúť v záhrade v Podunajských Biskupiciach. Architektonicky zaujímavý dom so záhradou známej sochárky a šperkárky Erny Masarovičovej a Štefana Kissoczyho z obdobia rannej moderny v rámci podujatia predstaví ich dcéra – sochárka Katarína Kissoczy. Pre návštevníkov je tu okrem samotnej prehliadky domu a záhrady pripravený aj zaujímavý program ako napríklad ukážky zvárania v ateliéri či jazzový koncert Matúša Jakabčica, Juraja Grigláka a Mariána Ševčíka a mnoho ďalších milých prekvapení.
Sprievodcovia predstavia ako dôležitú súčasť kultúrneho a prírodného dedičstva Bratislavy aj vilu s historickým parčíkom, ktoré boli vybudované v r. 1942 pre riaditeľa vtedajšej Dynamitky v lokalite Jurajov dvor. Ondrejský cintorín – Záhradu žijúcich duchov mesta či francúzsku barokovú záhradu na severnej terase Bratislavského hradu, ktoré sú bežne prístupné, si tiež návštevníci budú môcť prezrieť so sprievodcami a získať nové pohľady na tieto známe miesta.
V rámci podujatia bude prezentované aj Kollárovo námestie, na ktorom Green Foundation s partnermi realizuje projekt jeho čiastočnej revitalizácie. Návštevníci podujatia si tu budú môcť spolu s organizátormi zasadiť kvety, a tak prispieť ku skrášleniu verejného priestoru na spomínanom námestí.
Pre priateľov prírodnej pestrosti a sebestačnosti Národný Trust, n. o., ktoré je organizátorom tohto podujatia, v spolupráci so spoločnosťou Záhradná architektúra 7VFS pripravili Malý návod na vytvorenie prírodnej záhrady, ktorý vám poskytnú dobrovoľníci v zapojených lokalitách. Milovníkom súčasného umenia je určený I. ročník umenia vo verejnom priestore pod názvom Hidden Places, ktorý je spolupracujúcim festivalom Víkendu otvorených parkov a záhrad.
V rámci podujatia bude prezentovaný aj projekt Landererovho parku. Architekt a spoluautor projektu Landererovho parku Hans-Michael Földeak 11. júna o 14. a 16. hodine na Šafarikovom námestí predstaví nielen samotný projekt, ale aj koncept tvorby mestských lúk na podporu biodiverzity.