Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Korunovačné slávnosti
ilustračné: SITA
23. júna 2016 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

Tento víkend bude v Bratislave patriť Korunovačným slávnostiam

Korunováciu Márie Terézie, dcéry panovníka Karola VI., pripomenú už tento víkend Korunovačné slávnosti v Bratislave. Štrnásty ročník podujatia, ktoré oslávi 275. výročie tejto významnej udalosti, sa bude konať od 24. do 26. júna.

Samotná korunovácia Márie Terézie za uhorskú kráľovnú bude podľa historických podkladov opisujúcich ceremoniál, ktorý sa v roku 1741 uskutočnil v Dóme sv. Martina. V rámci Korunovačných slávností sa bude obrad konať v Kostole Najsvätejšieho Spasiteľa na Hlavnom námestí, pričom sa tak stane po desiatich rokoch. Ľudia si ho budú môcť pozrieť aj na veľkoplošnej obrazovke na Hlavnom námestí, kde organizátori prichystajú päťsto bezplatných miest na sedenie.

Korunovačné slávnosti potrvajú aj tento rok tri dni. Návštevníci sa môžu tešiť okrem samotného korunovačného obradu napríklad aj na jarmok dobových remesiel, bezplatné prehliadky mestom so sprievodcom, ukážky bojov o rakúske dedičstvo, pečenie vola a pripravený je aj program pre najmenších v podobe dobového kolotoča, rytierskeho koníka či hľadania Korunovačného pokladu. Slávnosti privítajú aj návštevu zo zahraničia, účasť potvrdil vnuk posledného cisára Karola I. Habsburského Georg. Z Budapešti sa na podujatie vypraví aj špeciálny historický vlak, pričom sa očakáva aj veľa návštevníkov z Rakúska.

Trojdňové korunovačné slávnosti sa začnú v piatok 24. júna o 14. hodine jarmokom dobových remesiel na Hviezdoslavovom námestí, ktorý potrvá celý víkend. Predstaviť sa príde približne stovka dobových remeselníkov a predajcov. Chýbať nebudú ani špeciality dobovej kuchyne vrátane pečeného prasaťa či korunovačného guláša. Na korunovačnom jarmoku bude možné nakupovať aj za korunovačné žetóny Márie Terézie, ktoré budú rozhadzovať po obrade. Okrem toho sa v piatok začne Festival frankovky, ktorý potrvá na Primaciálnom námestí taktiež do nedele.

Sobota bude patriť korunovácii Márie Terézie za uhorskú kráľovnú. Korunovaniu budú predchádzať ukážky z bojov o rakúske dedičstvo či priblíženie historických udalostí spred panovníčkinej korunovácie, ktoré sa uskutočnia od 11. do 12. hodiny na Hlavnom námestí. Tradičný korunovačný sprievod povedie z Bratislavského hradu ku Kostolu Najsvätejšieho Spasiteľa. Samotný korunovačný obrad sa začne o 13.30 hod.

Tento rok bude spojený aj s hudobným sprievodom. Počas korunovačnej omše zaznejú liturgické časti od Georga Christopha Wagenseila a Antonia Caldaru, hudobných skladateľov z časov Márie Terézie. Na dobových nástrojoch ich zahrajú členovia Solamente Naturali spolu so speváckym zborom Chorus Salvatoris. Hudobný program bude pokračovať aj po obrade, keď v Kostole Zvestovania Pána na Františkánskom námestí zaznie chrámová hudba v podaní speváckeho zboru Svätá Koruna z Maďarska.

Organizátori nezabudli ani na viaceré korunovačné tradície. Po obrade potečie víno z Vtáčej fontány, ako to pre svoj ľud pri korunováciách robievali panovníci. Chýbať nebude ani tradičné pečenie vola, ktorý sa začne na ražni točiť už v sobotu na Hviezdoslavovom námestí. V programe bude aj pasovanie rytierov Rádu zlatej ostrohy či ľudová veselica s dobovou hudbou a tancami. Sobotný program zakončí ohňostroj na Hviezdoslavovom námestí.

Slávnosti budú v nedeľu pokračovať na Hviezdoslavovom námestí hľadaním Korunovačného pokladu, do ktorého sa môžu zapojiť nielen tí najmenší. Na Hlavnom námestí budú na návštevníkov čakať barokové tance a dobová hudba či Korunovačný milionár. Bližšie informácie o podujatí sú dostupné na webovej stránke www.korunovacie.sk.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X