Hlavný program bude počas víkendu 12. – 14. novembra na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi.
Počas Víkendu zatvorených hraníc sa na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi už po šiesty raz symbolicky zatvoria hranice medzi Slovenskom a Rakúskom.
„Víkend zatvorených hraníc, ktorý je spomienkou na obete železnej opony a komunistického režimu v bývalom Československu, sa uskutoční od 12. do 14. novembra,“ uviedla v tlačovej správe hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Lucia Forman.
Podujatie, ktoré je súčasťou Festivalu slobody, organizuje BSK v spolupráci s Ústavom pamäti národa, OZ v Lepších časoch a mestskou časťou Devínska Nová Ves.
Na viacerých miestach
Program Víkendu zatvorených hraníc sa uskutoční na viacerých miestach v Bratislave. V piatok 12. novembra o 9.30 sa v Istracentre v Devínskej Novej Vsi uskutoční vzdelávací workshop pre učiteľov.
Počas soboty 13. novembra bude trikrát organizovaná Prehliadka železnej opony dobovým autobusom, odchod je zo zastávky MHD pod Mostom SNP.
O 19.00 sa v Novom župnom divadle na Mickiewiczovej ulici uskutoční predstavenie Juraja Nvotu a hercov divadla Astorka Korzo ´90. Obe podujatia budú v režime kompletne zaočkovaní.
Zatvorené hranice
V nedeľu 14. novembra sa v čase od 10.00 do 17.00 symbolicky zatvoria hranice medzi Slovenskom a Rakúskom na Cyklomoste slobody.
„Cez hranice sa bude možné dostať len s „cestovnou doložkou“, ktorú vám organizátori pomôžu na mieste vybaviť,“ vysvetlila hovorkyňa BSK.
O 15.00 sa pod cyklomostom bude konať tlačová konferencia, ktorá priblíži Projekt Tematická cesta železnej opony. Nasledovať bude sprievodný program. Vyvrcholením podujatia bude pietna spomienka na obete železnej opony.
„Začne sa o 17.00 čítaním mien 42 zdokumentovaných obetí a súčasťou budú aj spomienkové salvy a položenie sviečok k pamätníku,“ dodala Forman.
Ostro strážená hranica
Návštevníci sa môžu pristaviť aj pri makete signálnej steny pod Cyklomostom slobody, ktorú vybudoval BSK na základe nákresov a fotografií v rámci odbornej spolupráce s Ústavom pamäti národa.
„Predstavuje ukážku ostro stráženej hranice rozdeľujúcej Európu, a prekážky, ktoré museli prekonať ľudia túžiaci po živote na Západe,“ uviedla Forman.
V najbližších dňoch budú na tomto mieste osadené nové informačné tabule, ktoré návštevníkom prinesú množstvo informácií o systéme prísne stráženej hranice v Československu pred rokom 1989.
Tiež budú môcť vidieť veľkoformátové dobové fotografie železnej opony, ktoré budú nainštalované na koloch bývalej signálnej steny.