Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz zatvorenie hranic spomienky.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: bratislavskykraj.sk - koláž BratislavaDen.sk
5. novembra 2021 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Víkend zatvorených hraníc prinesie symbolické zatvorenie hraníc medzi Slovenskom a Rakúskom

Hlavný program bude počas víkendu 12. – 14. novembra na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi.

Počas Víkendu zatvorených hraníc sa na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi už po šiesty raz symbolicky zatvoria hranice medzi Slovenskom a Rakúskom.

Víkend zatvorených hraníc, ktorý je spomienkou na obete železnej opony a komunistického režimu v bývalom Československu, sa uskutoční od 12. do 14. novembra,“ uviedla v tlačovej správe hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Lucia Forman.

Vikend zatvorenych hranic devinska nova ves cyklomost slobody bsk 4.jpg
Foto: bratislavskykraj.sk

Podujatie, ktoré je súčasťou Festivalu slobody, organizuje BSK v spolupráci s Ústavom pamäti národa, OZ v Lepších časoch a mestskou časťou Devínska Nová Ves.

Na viacerých miestach

Program Víkendu zatvorených hraníc sa uskutoční na viacerých miestach v Bratislave. V piatok 12. novembra o 9.30 sa v Istracentre v Devínskej Novej Vsi uskutoční vzdelávací workshop pre učiteľov.

Počas soboty 13. novembra bude trikrát organizovaná Prehliadka železnej opony dobovým autobusom, odchod je zo zastávky MHD pod Mostom SNP.

Vikend zatvorenych hranic devinska nova ves cyklomost slobody bsk 3.jpg
Foto: bratislavskykraj.sk

O 19.00 sa v Novom župnom divadle na Mickiewiczovej ulici uskutoční predstavenie Juraja Nvotu a hercov divadla Astorka Korzo ´90. Obe podujatia budú v režime kompletne zaočkovaní.

Zatvorené hranice

V nedeľu 14. novembra sa v čase od 10.00 do 17.00 symbolicky zatvoria hranice medzi Slovenskom a Rakúskom na Cyklomoste slobody.

Cez hranice sa bude možné dostať len s „cestovnou doložkou“, ktorú vám organizátori pomôžu na mieste vybaviť,“ vysvetlila hovorkyňa BSK.

Vikend zatvorenych hranic devinska nova ves cyklomost slobody bsk 2.jpg
Foto: bratislavskykraj.sk

O 15.00 sa pod cyklomostom bude konať tlačová konferencia, ktorá priblíži Projekt Tematická cesta železnej opony. Nasledovať bude sprievodný program. Vyvrcholením podujatia bude pietna spomienka na obete železnej opony.

Začne sa o 17.00 čítaním mien 42 zdokumentovaných obetí a súčasťou budú aj spomienkové salvy a položenie sviečok k pamätníku,“ dodala Forman.

Ostro strážená hranica

Návštevníci sa môžu pristaviť aj pri makete signálnej steny pod Cyklomostom slobody, ktorú vybudoval BSK na základe nákresov a fotografií v rámci odbornej spolupráce s Ústavom pamäti národa.

Vikend zatvorenych hranic devinska nova ves cyklomost slobody bsk.jpg
Foto: bratislavskykraj.sk

Predstavuje ukážku ostro stráženej hranice rozdeľujúcej Európu, a prekážky, ktoré museli prekonať ľudia túžiaci po živote na Západe,“ uviedla Forman.

V najbližších dňoch budú na tomto mieste osadené nové informačné tabule, ktoré návštevníkom prinesú množstvo informácií o systéme prísne stráženej hranice v Československu pred rokom 1989.

Tiež budú môcť vidieť veľkoformátové dobové fotografie železnej opony, ktoré budú nainštalované na koloch bývalej signálnej steny.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X