Viola Valachová patrí medzi bratislavské hrdinky, ako tínedžerka odvážne čelila Nemcom počas druhej svetovej vojny

Pamätná tabuľa Violy Valachovej
Foto: Bratislavadeň, Wikipedia, Gettyimages - koláž Bratislavadeň

Mladá hrdinka zomrela ako 15-ročná. Na dome, v ktorom žila, je osadená pamätná tabuľa a má aj svoju lavičku.

O Slovenskom národnom povstan (SNP) väčšina z nás počula len v školských laviciach, no stále sa nájdu žijúci pamätníci. V boji proti vstupu Nemcov na územie Slovenskej republiky počas druhej svetovej vojny padlo veľa odvážnych ľudí. Jednou z nich bola mladá Bratislavčanka Viola Valachová.

Viola sa narodila v roku 1928 a bývala na Tobruckej ulici v centre mesta. Napriek tomu, že bola iba tínedžerka, odvahu v sebe nezaprela, čo sa prejavilo tým, že sa pridala k partizánom, ktorí pôsobili v chotári turčianskej obce Slovany. Pomáhala tiež s roznášaním letákov.

Viola zabila troch Nemcov

Tínedžerka statočne bojovala až do posledného dychu. Skupina partizánov pozostávajúca z 11 členov sa stretla v boji s vojakmi fašistickej skupiny Schill. Partizáni videli, že sa po ceste blížia nemecké auto s transportérom a boli pripravení na boj.

Keď boli Nemci tesne pri kamennom moste na Suchej Vríci a partizáni čakali ukrytí medzi zemiakmi, Viola hodila na auto granát. Traja fašistickí dôstojníci boli mŕtvi, no vojaci na nič nečakali a vrhli sa na mladé dievča. Viola bola taktiež ranená a bitka, kopance a ťahanie za vlasy od vojakov sa jej stali osudnými. Zomrela 21. septembra 1944.

Pamätná tabuľa a lavička

Viola mala ešte celý život pred sebou, mohla si nájsť prácu svojich snov či si založiť vlastnú rodinu. Hoci bola o toto všetko ukrátená, nezabudlo sa na ňu a dodnes patrí medzi hrdinky a hrdinov druhej svetovej vojny.

V uliciach mesta ju pripomína niekoľko objektov. V septembri 1964 odhalili pri jej dome pamätnú tabuľu, ktorej autorom je sochár Ladislav Pollák. Na tabuli je napísané: „V tomto dome bývala Viola Valachová, odvážna mladá partizánka, ktorá počas SNP hrdinsky položila život v boji proti nemeckým fašistom v Turčianskom Ďure 21.9.1944.“

Pamätná tabuľa Violy Valachovej
Foto: Wikipedia

Spomienka na Violu nevybledne aj vďaka ulici v Dúbravke, ktorá nesie jej meno. Ak sa prejdete po Drotárskej ceste, narazíte na lavičku, ktorá je na pamiatku venovaná mladému dievčaťu. Fotografia Violy sa nezachovala.

Pamätná lavička Violy Valachovej
Foto: Bratislavadeň
Pamätná tabuľa Violy Valachovej
Foto: Bratislavadeň

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk