Viva Musica oslávi aj výročie Konzervatória v Bratislave

Viva Musica
SITA

Otvárací koncert 11. ročníka festivalu Viva Musica bude aj oslavou 95. výročia založenia Konzervatória v Bratislave. Slávnostný koncert s názvom Viva Konzerva! sa uskutoční 26. júna na Hlavnom námestí a prinesie vystúpenia bývalých i aktuálnych študentov renomovanej umeleckej školy pod taktovkou významných dirigentských osobností.

Koncert, ktorý zároveň otvorí bratislavské Kultúrne leto a Hradné slávnosti, v priamom prenose odvysiela Rozhlas a televízia Slovenska na Dvojke.

„V prvom rade ďakujem festivalu Viva Musica, že máme tú česť toto naše výročie, aby som to spresnil, zavŕšiť. V tomto mesiaci završujeme 95. školský rok konzervatória. Takže máme možnosť urobiť tak v spolupráci s renomovaným festivalom ako je Viva Musica,“ uviedol na besede riaditeľ Konzervatória v Bratislave Peter Čerman.

„Viva Konzerva!, názov, ktorý možno niektorých zaskočil, dokonca až pobúril, ako som sa dokonca dozvedel, no verím, že si ho ustojíme,“ povedal s úsmevom riaditeľ festivalu Matej Drlička.

Matej Drlička
SITA

Návštevníci a návštevníčky koncertu sa môžu tešiť na vystúpenia sólistov ako Marián Lapšanský (klavír), Martin Adámek (klarinet), Jozef Lupták (violončelo), operných hviezd ako Adriana Kučerová či Dalibor Jenis, formácií Janoska Ensemble a Fragile a symfonického orchestra zloženého z aktuálnych študentov a absolventov umeleckej školy. Dirigentmi večera budú Juraj Jartim, Branislav Kostka, Martin Leginus, Anton Popovič, Rastislav Štúr a Peter Valentovič. Koncert bude moderovať Robert Roth.

„Myslím si, že takúto kombináciu umelcov v takomto počte v takej kvalite sme možno naposledy mali možnosť počuť a vidieť pri otváraní Slovenského národného divadla, takže sa na toto podujatie veľmi tešíme,“ vyhlásil Drlička.

Okrem toho festival Viva Musica prinesie novinku v podobe verejnej opernej inscenácie v podaní členov Operného štúdia Slovenského národného divadla (SND). V nedeľu 28. júna na Hlavnom námestí predvedú operu Giovanniho Paisiella s názvom Kráľ Teodor v Benátkach.

„Toto dielo nie je vybrané náhodou,“ priblížil na besede zástupca riaditeľa Opery SND Slavomír Jakubek. „Súvisí so začiatkami verejného operného života v Bratislave. V druhej polovici 18. storočia práve toto dielo odznelo ako inauguračné predstavenie Opernej spoločnosti grófa Erdödiho, ktorá ako prvá ponúkala Bratislavčanom možnosť navštíviť operné predstavenie,“ povedal Jakubek, pričom tiež vysvetlil, že cieľom projektu Operné štúdio SND je poskytnúť príležitosť mladým interpretom získať profesionálne skúsenosti a možnosť na seba upozorniť v rámci profesionálnej i laickej hudobnej a divadelnej verejnosti.

Viva Musica
SITA

„Nielen Bratislavčania ale aj návštevníci budú veľmi prekvapení, keď uvidia operu s kulisami, kostýmami, zadarmo na námestí. Myslím, že toto je unikát aj v rámci európskeho kontextu,“ vyjadril sa Matej Drlička.

Festival Viva Musica! ponúkne tento rok desať koncertov, ktoré sa budú konať od konca júna do konca augusta na rôznych miestach v Bratislave. V rámci festivalu okrem spomínaných vystúpia aj Philip Glass, Maki Namekawa, Anton Batagov, Dalibor Karvay, Fragile, Miki Skuta, Carlos Piňana, Simona Houda-Šaturová s Hilaris Chamber Orchestra a Jánoška Ensemble. Festival uzavrie koncert Viva Opera!, na ktorom sa predstavia Adriana Kučerová a Pavol Bršlík pod taktovkou Martina Leginusa. Vstupenky na jednotlivé koncerty sú dostupné v sieti Ticketportal.

Prehľad koncertov v rámci 11. ročníka Viva Musica! festivalu:
26. júna – Hlavné námestie – Viva Konzerva! – Otvárací koncert festivalu a 40. ročníka Kultúrneho leta a Hradných slávností Bratislava
28. júna – Hlavné námestie – Operné štúdio SND: Kráľ Teodor v Benátkach
3. júla – Reduta – Philip Glass: The Complete Piano Etudes, spolu s Maki Namekawa a Antonom Batagovom
10. júla – nádvorie Starej radnice – Dalibor Karvay
17. júla – Aegon aréna Národného tenisového centra – Fragile Queen Symphony
24. júla – Nu Spirit Club – Miki Skuta: The Future Symphony Orchestra
31. júla – Stará tržnica – Carlos Piňana: Flamenco Symphony
7. augusta – Dóm sv. Martina – Simona Houda-Šaturová: Decade
14. augusta – Stará tržnica – Jánoška Ensemble
29. augusta – Reduta – Viva Opera!

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk