Vizualizácie: Ako bude vyzerať Nemocnica Rázsochy, ktorá sa buduje už viac ako 30 rokov?

Razsochy titulka.jpg
Foto: mochly-eldar.com, fcpsk.com. - koláž Bratislavadeň

Projekt nemocnice dlhé roky stál, viac sa o ňom začalo hovoriť len minulý rok. Ministerstvo zdravotníctva ukázalo vizualizácie nemocnice.

Písal sa rok 1987, keď sa začala v Lamači stavať fakultná nemocnica, ktorá nemala mať svojím špičkovým vybavením a veľkosťou v Bratislave konkurenciu. Jej súčasťou mali byť laboratóriá, internáty či posluchárne.

Stavebné práce sa v 90. rokoch zastavili a dodnes stále nie je nemocnica dokončená. Financovanie sa zrušilo v roku 2000 a stála vtedy iba hrubá stavba.

Väčšia ako Nemocnica Bory

Nedokončený skelet bol pred rokmi zbúraný. Na lepšie časy projektu začalo svitať v roku 2022, kedy vláda schválila výstavbu nemocnice a určilo sa, kto ju postaví.

Ako informuje portál yimba.sk, zhotoviteľom projektovej dokumentácie sa stali spoločnosti Amberg Engineering Slovakia a CED Consulting. Nemocnica na Rázsochách má svojou veľkosťou predbehnúť aj len mesiac otvorenú nemocnicu novej generácie – Nemocnicu Bory.

Nemocnica razsochy bratislava.jpg
Foto: archívne, http://fcpsk.com/fcpsksk/wp-content/gallery/nemocnica-razsochy-bratislava/443424_nemocnica-razsochy-dostavba-bratislava.jpg

Heliport aj kaplnka

Poďme sa bližšie pozrieť na to, čo sa má nachádzať v areáli nemocnice. Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo unikátne vizualizácie možnej podoby štátneho zdravotníckeho zariadenia. Vznikne tam medicínske centrum s akademickou budovou či parkovisko.

Nemocnicu bude tvoriť základňa s dvomi vežami v pôdorysnom tvare písmena H. Vizualizácie rátajú so 4 podzemnými a 7 nadzemnými podlažiami. Na streche sa má nachádzať heliport pre urgentný príjem.

Nemocnica Rázsochy
Foto: mochly-eldar.com

Na 3. a 4. podzemnom podlaží budú sklady, archívy, kuchyne alebo logistické miestnosti. Na 2. podzemnom podlaží nájdu pacienti kaplnku, komerčné priestory, lobby, RTG či pohotovosť. Prvé podzemné podlažie bude pozostávať z úrazovej kliniky, JIS či neurológie.

Vstupné lobby, interné oddelenie a denná starostlivosť budú súčasťou 1. nadzemného podlažia. Na 2. nadzemnom podlaží majú byť očné, nosné, krčné oddelenie, pôrodnícke oddelenie, jedáleň pre personál i pacientov. Tretie až šieste nadzemné podlažie bude pozostávať z lôžkovej časti. Najvyššie poschodie nie je bližšie opísané. Objekt bude mať vyše 155-tisíc metrov štvorcových.

Nemocnica Rázsochy
Foto: mochly-eldar.com

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk