Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
VIZUALIZÁCIA: Projekt obnovy NKP v Rusovciach
SITA/Združženie NKP Rusovce

VIZUALIZÁCIE: Vláda predstavila projekt obnovy kaštieľa v Rusovciach

Úrad vlády SR predstavil projekt obnovy kaštieľa v mestskej časti Rusovce. Urobil tak na pondelňajšej tlačovej konferencii spolu so zástupcami Združenia Národná kultúrna pamiatka (NKP) Rusovce s tým, že rekonštruovať sa bude budova kaštieľa, park, záhrady aj čeľadník.

Úrad vlády zároveň predložil na medzirezortné pripomienkové konanie Návrh na zabezpečenie financovania rekonštrukcie NKP Rusovce vrátane priľahlého areálu. Po ukončení konania predložia návrh na rokovanie vlády. Po schválení vládou vyhlási úrad vlády dve verejné obstarávania – jedno na poskytnutie služieb Arboristika a druhé na stavebné práce. Rekonštrukcia kaštieľa bude stáť takmer 55 miliónov eur, rekonštrukcia čeľadníka 17,5 milióna eur a park so záhradami asi 3,3 milióna eur. Úrad vlády ju chce zaplatiť zo štátneho rozpočtu, prípadne aj z grantov. Rekonštrukcia kaštieľa a areálu by mala byť hotová do roku 2023.

Interiér, exteriér aj fasády

Projekt rekonštrukcie kaštieľa zahŕňa komplexnú rekonštrukciu exteriérov aj fasád. V interiéri chcú zachovať a obnoviť všetky historické maľby, povrchy stien a stropov. Interiérový mobiliár reprezentačných priestorov bude nový. Výzdobu doplnia o originály obrazov a gobelínov, ktoré sú uložené v depozite Slovenského národného múzea. Budovu čeľadníka, ktorá bude prístupná verejnosti, tiež komplexne zrekonštruujú. Pôvodné nádvorie zastrešia a verejnosť ho bude môcť využívať ako oddychový priestor a sobášnu sieň. Na prízemí bude komunitné centrum, múzeum a reštaurácia.

Park do pôvodnej podoby

Areál s parkom a záhradami bude tiež slúžiť verejnosti. Rekonštrukcia aj vďaka dobovým fotografiám vráti park do podoby, akú nadobudol počas vlastníctva Lónayovcov, teda po roku 1906. Počas rekonštrukcie obnovia zachovanú časť terasovej záhrady aj s fontánou, terasy na východnej a južnej strane kaštieľa, dva altánky a kamennú lavicu so stolom. Park vybavia novým systémom osvetlenia a osadia nové lavičky. Pribudne tiež detské ihrisko s pitnou fontánkou. Trávnikové plochy zrevitalizujú, úrad vlády uvažuje o výsadbe 114 stromov, 755 kríkov, vyše 17 000 trvaliek a viac ako 341 000 cibuľovín.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X