Vláda plánuje počas nedieľ zatvoriť všetky predajne a zaviesť povinné nosenie rúšok

Zľava: Minister vnútra SR Roman Mikulec, predseda vlády SR Igor Matovič, hlavný hygienik SR Ján Mikas a minister financií Eduard Heger počas tlačovej konferencie po zasadnutí Ústredného krízového štábu SR na Úrade vlády SR v súvislosti s ochorením COVID-19 spôsobeným koronavírusom (2019-nCoV) na Slovensku. Bratislava, 24. marec 2020.
Foto: SITA/Jana Birošová

Vláda po zasadnutí Ústredného krízového štábu plánuje zaviesť ďalších zhruba 40 opatrení.

Vláda po zasadnutí Ústredného krízového štábu plánuje zatvoriť všetky predajne, ktoré dostali v uplynulých dňoch výnimku a boli otvorené ako potraviny, mäsiarstva, predajcovia tlače, drogérie, krmív pre zvieratá atď., a to každú nedeľu pre účely sanitárneho dňa. Informoval o tom v utorok pred rokovaním vlády premiér Igor Matovič.

Jedno z ďalších zhruba 40 opatrení, ktoré nová vláda odobrí, bude povinnosť nosiť rúško všade mimo svojej domácnosti. Premiér Igor Matovič tiež informoval, že do obnovenia školského roka budú vlaky zadarmo pre študentov zrušené. Vláda tiež vyzvala dôchodcov, aby vychádzali z domácností len v nevyhnutných prípadoch.

Chceme dať ľudom, ktorí uplynulé dni robili na maximum, ako napríklad predavači v obchodoch, vydýchnuť. Preto zavedieme zatvorenie predajní v nedeľu. Zároveň, síce som pred voľbami sľúbil nerušenie sociálnych opatrení, dočasne zrušíme vlaky zadarmo pre študentov, aby zbytočne necestovali,“ povedal premiér Igor Matovič.

Čas pre dôchodcov

Dôchodcovia budú mať na nákup potravín v obchodoch vyčlenený čas v každom dni od 9.00 do 12.00 okrem nedele, kedy budú obchody zatvorené.

Teraz musíme chrániť prioritne ľudí nad 65 rokov. Možno niekto mohol povedať, že nechajme to na obchodné reťazce, no bol by v tom chaos. Okrem otváracích hodín pre dôchodcov v obchodoch, Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) vydá opatrenie, ktorým nariadi poskytovateľom zariadení sociálnych služieb dodržiavať maximálnu hygienu,“ pokračoval premiér.

Spolupráca s operátormi

Z ďalších plánovaných opatrení, ktoré by mala vláda SR prijať v priebehu niekoľkých hodín, vyplýva, že všetky ministerstvá by mali zrušiť niektoré zbytočné administratívne termíny. ÚVZ vydá opatrenie, ktorým uzavrie činnosť denných stacionárov.

Štátnym inštitúciám by zas mohlo byť umožnené využívať lokalizačné dáta občanov od mobilných operátorov.

Zamestnanci rezortu zdravotníctva dostanú ešte v utorok úlohu vypracovať reprofilizáciu celej siete nemocníc, s tým aby zabezpečili bezpečné riešenie Covid-19. „Vyčleníme konkrétne pavilóny a konkrétne nemocnice na boj s koronavírusom,“ ozrejmil Matovič.

Prvoradé je zdravie

Ministerstvo zahraničných vecí zas dostalo úlohu, aby spracovalo sumár odporúčaných riešení v boji proti koronavírusu v 20 vybraných krajinách sveta. Ústredný krízový štáb uložil vláde úlohu zohnať 200 000 kvalitných testov na Covid-19.

Viacero výziev novej vlády smerovalo k dôchodcom. „Vláda SR vyzýva dôchodcov, aby využívali MHD len v nevyhnutných prípadoch. Rovnako, prosím dôchodcov, aby vychádzali z bytu len pre nevyhnutné dôvody. Zároveň vyzývam obce a mestá, aby zriadili pre dôchodcov linky na donášku potravín,“ pokračoval Matovič.

Nový minister financií Eduard Heger v utorok informoval, že ekonomické opatrenia bude vláda prijímať v najkratšom možnom čase, no prvoradé je teraz zdravie občanov. „Ekonomickými opatreniami sa budeme zaoberať hneď, ako to bude možné. Tieto opatrenia sú neustále na pretrase, no zatiaľ nemáme nič konkrétne. Prvoradé je teraz zdravie,“ uzavrel Heger.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk