Vo filharmónii sa spojení literatúra a klasická hudba. Pokračuje cyklus Slovo a hudba

Reduta, Slovenská filharmónia
SITA

Spojenie literatúry a klasickej hudby ponúkne svojim priaznivcom v utorok 20. októbra Slovenská filharmónia v pokračovaní cyklu Hudba a slovo. V Malej sále Slovenskej filharmónie, v Redute zaznejú od 19. hodiny v interpretácii členov jubilujúceho 40-ročného Moyzesovho kvarteta dve sláčikové kvartetá významných skladateľov 20. storočia – Alexandra Albrechta (Sláčikové kvarteto D dur op. 19d) a Bélu Bartóka (Sláčikové kvarteto č. 6.).

Ako ďalej informovala tlačová tajomníčka filharmónie Martina Tolstova, hovorené slovo uvedie známy slovenský herec Richard Stanke.

Výber skladateľov na úvodný koncert z cyklu Hudba a slovo 67. sezóny filharmónie nie je náhodný. Alexandra Albrechta a Bélu Bartóka spájalo priateľstvo, tiež Bratislava a Budapešť, kde obaja študovali, upozornila Martina Tolstova. Doplnila, že Bartók bol tiež prvým učiteľom hudby Alexandra Albrechta, u ktorého v Budapešti neskôr vyštudoval klavírnu hru a následne v Budapešti zostal.

Albrecht pokračoval v štúdiu organovej hry vo Viedni a svoj profesionálny život spojil s Bratislavou. Od roku 1908 bol organistom Dómu sv. Martina v Bratislave, kde sa v roku 1921 sa stal dirigentom Cirkevného hudobného spolku pri Dóme sv. Martina a riaditeľom Mestskej hudobnej školy. Žil v dome regenschoriho (regenschori je organista a zbormajster v katolíckych chrámoch) na Lodnej 12 a neskôr na Kapitulskej 1.

Béla Bartók študoval v Bratislave v rokoch 1892 až 1899, informuje o tom aj pamätná tabuľa na dome na Klariskej 5, dodala tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie.

Viac o oboch skladateľoch prezradí utorkový koncert, ktorý sa v Malej sále Slovenskej filharmónie sa začne o 19:00. Podrobnosti o programe Slovenskej filharmónie možno nájsť na jej webstránke http://www.filharmonia.sk.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk