Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Reduta, Slovenská filharmónia
SITA
19. októbra 2015 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2015

Vo filharmónii sa spojení literatúra a klasická hudba. Pokračuje cyklus Slovo a hudba

Spojenie literatúry a klasickej hudby ponúkne svojim priaznivcom v utorok 20. októbra Slovenská filharmónia v pokračovaní cyklu Hudba a slovo. V Malej sále Slovenskej filharmónie, v Redute zaznejú od 19. hodiny v interpretácii členov jubilujúceho 40-ročného Moyzesovho kvarteta dve sláčikové kvartetá významných skladateľov 20. storočia – Alexandra Albrechta (Sláčikové kvarteto D dur op. 19d) a Bélu Bartóka (Sláčikové kvarteto č. 6.).

Ako ďalej informovala tlačová tajomníčka filharmónie Martina Tolstova, hovorené slovo uvedie známy slovenský herec Richard Stanke.

Výber skladateľov na úvodný koncert z cyklu Hudba a slovo 67. sezóny filharmónie nie je náhodný. Alexandra Albrechta a Bélu Bartóka spájalo priateľstvo, tiež Bratislava a Budapešť, kde obaja študovali, upozornila Martina Tolstova. Doplnila, že Bartók bol tiež prvým učiteľom hudby Alexandra Albrechta, u ktorého v Budapešti neskôr vyštudoval klavírnu hru a následne v Budapešti zostal.

Albrecht pokračoval v štúdiu organovej hry vo Viedni a svoj profesionálny život spojil s Bratislavou. Od roku 1908 bol organistom Dómu sv. Martina v Bratislave, kde sa v roku 1921 sa stal dirigentom Cirkevného hudobného spolku pri Dóme sv. Martina a riaditeľom Mestskej hudobnej školy. Žil v dome regenschoriho (regenschori je organista a zbormajster v katolíckych chrámoch) na Lodnej 12 a neskôr na Kapitulskej 1.

Béla Bartók študoval v Bratislave v rokoch 1892 až 1899, informuje o tom aj pamätná tabuľa na dome na Klariskej 5, dodala tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie.

Viac o oboch skladateľoch prezradí utorkový koncert, ktorý sa v Malej sále Slovenskej filharmónie sa začne o 19:00. Podrobnosti o programe Slovenskej filharmónie možno nájsť na jej webstránke http://www.filharmonia.sk.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X