Vo štvrtok odovzdávali Zlatý záchranársky kríž za rok 2015, získali ho profesionálni záchranári i laici

Hasici4_upr.jpg
HaZZ v Bratislave

V priestoroch historickej budovy Opery SND sa stretli najlepší záchranári z celého Slovenska spoločne s hrdinami laických záchranných akcií na slávnostnom podujatí Zlatý záchranársky kríž za rok 2015.

Poslaním projektu je hľadať a oceniť výnimočné, profesionálne zvládnuté zásahy hasičov, zdravotníkov, vojakov, policajtov a iných zložiek integrovaného záchranného systému, dobrovoľníkov aj profesionálov, rovnako ako obetavé činy prvej pomoci laikov – detí aj dospelých. Odborná porota zložená z predstaviteľov všetkých zložiek Integrovaného záchranného systému hodnotila výnimočné činy profesionálnych záchranárov i laikov.

Ocenenie v kategórii Záchranársky čin laickej verejnosti získal Marián Juhász, ktorý v novembri minulého roka spolu so svojím synom zachránil z horiacej drevenice v Klokočove päť ľudí, z toho dve deti.

Tento rok sa na Zlatom záchranárskom kríži prvýkrát udeľovalo ocenenie v kategórii Záchranársky čin laickej verejnosti – deti. Odniesla si ho statočná 12-ročná Natália Gavláková z Oščadnice, ktorá 20. júna 2015 zavolala na tiesňovú linku 155 z dôvodu, že jej otec spadol zo strechy a napichol sa na plot. Natália sa riadila pokynmi operátorky, poskytla otcovi prvú pomoc a až do príchodu záchrannej zdravotnej služby s ním aktívne komunikovala.

Hasici1.jpg
HaZZ v Bratislave

V kategórii Záchranársky čin profesionálov jednotlivcov bola ocenená operátorka záchrannej zdravotnej služby Lenka Vojtková z krajského operačného strediska ZZS v Žiline, ktorá s Natáliou Gavlákovou komunikovala. Operátorka po získaní dostatočných relevantných informácií bezodkladne a presne vydávala pokyny na vykonanie prvej pomoci a povzbudzovala Natáliu.

Záchranársky čin profesionálov jednotlivcov bol udelený aj Petrovi Sobotovi z Okresného riaditeľstva HaZZ v Prievidzi, ktorý zachránil osobu ležiacu na autobusovej zastávke. Niekoľko desiatok minút až do príchodu ZZS vykonával resuscitáciu s masážou srdca, kontroloval životné funkcie postihnutého a vďaka jeho bezodkladnej pomoci a duchaprítomnosti sa postihnutého podarilo zachrániť.

Hasici7.jpg
HaZZ v Bratislave

Čestné uznanie patrí Petrovi Novysedlákovi a Martinovi Jurovi z KR PZ v Prešove, ktorí pri požiari bytovky na Šrobárovej ulici v Prešove zo zadymeného bytu pred príchodom hasičov evakuovali dve dospelé osoby a dve deti, ktorým hrozilo silné nadýchanie splodín horenia.

Ocenenie v kategórii Záchranársky čin profesionálneho kolektívu získali hasiči z Krajského riaditeľstva HaZZ v Trenčíne, policajti z Krajského riaditeľstva PZ v Trenčíne, zdravotní záchranári z posádok rýchlej zdravotníckej a rýchlej lekárskej pomoci – RLP Dubnica, RZP Beluša a RLP Púchov a členovia Dobrovoľných hasičských zborov obcí Červený Kameň a Mikušovce za komplikovaný zásah pri Červenom Kameni. Koncom augusta tam došlo k zrážke a následnému pádu dvoch lietadiel Let L410 Turbolet. Táto letecká tragédia si vyžiadala 7 ľudských životov. Z celkového počtu 38 ľudí na palubách oboch lietadiel neprežili 3 parašutisti a 4 piloti. Z 31 zachránených parašutistov bolo 6 zranených.

Hasici6.jpg
HaZZ v Bratislave

V rovnakej kategórii získali ocenenie Jakub Koštek a Milan Szabó z profesionálneho kolektívu ZZS Falck v Malackách. Zdravotníci riskovali vlastný život pri resuscitácii osoby, ktorá bola zasiahnutá trakčným vedením. Zásah bol veľmi nebezpečný z dôvodu, že sa oživovanie vykonávalo na otvorenom nákladnom vagóne naplnenom pieskom, približne 1,5 m pod elektrickým vedením.

Hasici.jpg
HaZZ v Bratislave

Cenu za Výnimočný prínos pre záchranárstvo získal profesor Anton Osvald, ktorý od roku 1973 pracuje na Katedre protipožiarnej ochrany Drevárskej fakulty na Technickej univerzite vo Zvolene. Je autorom a spoluautorom viacerých publikácií, gestoruje, vedie prednášky, semináre, konzultácie a zároveň je garantom študijného programu Protipožiarna ochrana a bezpečnosť na doktorandskom stupni štúdia.

Cenu Rescue report za kreatívny prístup k osvete a vzdelávaniu bol udelený projektu ETC – edukačná pomôcka Macko Miško. Vďaka tomuto unikátnemu projektu sa stovky detí na celom Slovensku úspešne učia základy prvej pomoci, vrátane kardiopulmonálnej resuscitácie, a to prostredníctvom plyšového medveďa Miška so zabudovanou zvukovou nahrávkou. Tá po aktivovaní vydáva povely, ako správne oživovať.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk