Vo Veľkom Draždiaku uhynula labuť, potvrdili u nej vtáčiu chrípku

Labut rybarsky hacik chorvatske rameno 1.jpg
Foto: ilustračné, www.facebook.com

Labuť mala kmeň vírusu vtáčej chrípky H5N5.

Národné referenčné laboratórium pre vtáčiu chrípku vo Zvolene oznámilo pozitívny výsledok vyšetrenia na vtáčiu chrípku u uhynutej labute veľkej, ktorá bola nájdená na Veľkom Draždiaku v Bratislave – Petržalke.

Ešte 13. januára 2021 bola veterinárnym inšpektorom RVPS Bratislava – mesto zaslaná na laboratórne vyšetrenie do Zvolena. Pred úhynom labuť vykazovala nervové príznaky.

Následne 15. januára laboratórium potvrdilo vo vzorke predmetnej labute vírus vtáčej chrípky. Metódou sekvenačnej analýzy bolo zistené, že ide o kmeň vírusu vtáčej chrípky H5N5, ktorý súčasne cirkuluje u vtáctva v Európe. Informovala o tom Štátna veterinárna a potravinová správa.

Opatrenia pre vtáctvo

RVPS Bratislava – mesto prijala opatrenia v zmysle platných predpisov, a to aj pre miestny úrad Bratislava – Petržalka, resp. pre chovateľov hydiny a iného vtáctva chovaného v zajatí.

Ide o vykonanie aktualizácie súpisu všetkých chovov hydiny, holubov a iných vtákov chovaných v zajatí, vrátane približných počtov chovaného vtáctva podľa druhov a kategórií v písomnej forme.

Tiež zabezpečiť zvýšenú biologickú bezpečnosť vo všetkých chovoch hydiny a iných vtákov chovaných v zajatí, predovšetkým – dezinfekciu pri vstupoch a východoch z priestorov, v ktorých sa chová hydina a iné vtáky chované v zajatí, zamedziť priamemu a nepriamemu kontaktu chovaného vtáctva s voľne žijúcimi vtákmi.

Napájanie vtákov

Opatrenia sa dotkli aj napájania vtákov. Voda používaná na napájanie chovaného vtáctva nesmie po novom pochádzať zo zásobníkov povrchových vôd prístupných voľne žijúcemu vtáctvu.

Chovatelia musia zároveň oznamovať na RVPS Bratislava – mesto akékoľvek príznaky vtáčej chrípky u hydiny a iných vtákov chovaných v zajatí podľa kritérií.

Výskyt už aj v ZOO

Len nedávno (8. januára) Národné referenčné laboratórium pre vtáčiu chrípku vo Zvolene oznámilo pozitívny výsledok vyšetrenia na vtáčiu chrípku v SR u vtákov chovaných v zajatí.

Išlo o výskyt nákazy u vtáctva žijúceho v zajatí v Zoologickej záhrade Košice. Úhyn dvoch kačíc a jednej kačice, ktorá vykazovala klinické príznaky ochorenia, bol pozorovaný od 5. januára 2021.

Prítomnosť vírusu bola 7. januára doposiaľ potvrdená v dvoch vzorkách Kačice pižmovej (Carina moschata).

Výzva k obozretnosti

Ministerstvo pôdohospodárstva v stredu potvrdilo oba výskyty vtáčej chrípky v januári 2021 na Slovensku (Košice, Bratislava) a vyzvalo chovateľov k obozretnosti.

Chovatelia musia podozrivé prípady okamžite hlásiť veterinárnej správe. Kľúčovým pre zabránenie šírenia tejto nákazy je aj ohlásenie nájdených mŕtvych vnímavých jedincov vo voľnej prírode. Pri nájdení uhynutých vtákov je dôležité nedotýkať sa uhynutých tiel. Vtáčia chrípka sa na Slovensku objavila aj v rovnakom období predchádzajúceho roka,“ uviedol hovorca agrorezortu Daniel Hrežík.

Oddelenie vodnej hydiny

V chovoch hydiny je podľa rezortu mimoriadne dôležité zabrániť priamemu a nepriamemu kontaktu voľne žijúcich vtákov, zvlášť vodného vtáctva s hydinou.

Zabezpečiť prísne oddelenie vodnej hydiny od ostatnej. Novonakúpenú hydinu umiestniť do priestorov, ktoré boli vopred vyčistené a dezinfikované.

A hydinu vo voľnom výbehu kŕmiť a napájať v uzavretom priestore alebo pod prístreškom, ktorý dostatočne bráni prilietavaniu voľne žijúcich vtákov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk