Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fontana_leto_osviezenie.jpg
ilustračné: pixabay.com
22. marca 2018 Zaujímavosti od RH Diskusia()

Voda, poklad života. Čo o nej viete?

Voda pitná, úžitková, slaná, sladká, perlivá, teplá, studená, pramenitá, odparená či voda v tele je jednoducho, všade okolo nás. Je to jeden z najväčších pokladov, aké ľudstvo má. Po kyslíku je to dokonca druhá najdôležitejšia zložka pre náš organizmus.

Dňa 22. marca je Svetový deň vody, preto si poďme o nej povedať niekoľko zaujímavých faktov. Voda je chemická látka, ktorá sa nachádza všade okolo nás. Pokrýva až 70 % zemského povrchu a tvorí približne dve tretiny ľudského tela. Je to jedna z najnevyhnutejších zložiek potrebných pre život organizmov. Táto výnimočná látka sa ako jediná prejavuje v troch skupenstvách ako kvapalná, pevná a plynná.

Človek pre svoju dennú potrebu využíva pitnú vodu, bez ktorej by neprežil viac ako desať či menej dní. Pitná voda musí byť zdravotne bezchybná a dostaneme sa k nej úpravou povrchovej vody. Samotná úprava sa vykonáva vo vodárňach, kde sa najskôr nechajú usadiť tuhé látky. Ďalej sa do vody pridávajú chemické látky, ktoré s nečistotami vytvoria zrazeninu.

Následne vznikajú vločky, ktoré sa usadzujú na dno, a takto upravená voda sa prefiltruje cez pieskový filter. Filter zachytí neusadené vločky a iné nečistoty. Nezachytí však napríklad oleje a farby, ktorými mnohí nezodpovední ľudia znečisťujú vodné toky. Preto je nutné stále viac dbať o ochranu životného prostredia a redukovať znečistenie ľudským odpadom.

Tu je niekoľko ďalších zaujímavých faktov o vode:

1. Každý deň sa zo zemského povrchu vyparuje bilión ton vody.
2. Najbližších pätnásť rokov bude žiť 1,8 miliardy ľudí v krajinách alebo regiónoch s akútnym nedostatkom vody.
3. Denne treba prijať 2 – 3 l tekutín, v lete to môže byť až 5 l tekutín. Ak cítime smäd, už je neskoro.
4. Je lepšie piť pravidelne a v menších dávkach ako naraz a veľké množstvo. Pri vypití veľkého množstva vody príliš rýchlo a naraz, môže nastať intoxikácia vodou. Dochádza k nej, keď voda zriedením krvi výraznejšie zníži hladinu sodíka v krvnom obehu, čo môže spôsobiť nerovnováhu množstva vody v mozgu.
5. Čistá voda má neutrálne pH 7, to znamená, že nie je ani kyslá, ani zásaditá.

Vysmädli ste

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X