Vodáci v sobotu vyčistia brehy Dunaja v Starom Meste, Petržalke aj v Karlovej Vsi

brehy Dunaja
ilustračné: SITA

Brehy Dunaja v Bratislave v sobotu 2. apríla vyčistia dobrovoľníci. Upratovať budú brehy na petržalskej aj staromestskej strane i v Karloveskej zátoke. Jarné upratovanie sa začína o 9. hodine.

Vodáci plánujú v sobotu na petržalskom brehu Dunaja upratať okolie Mosta SNP a bývalého kúpaliska Lido. Jarné upratovanie na petržalskom brehu štartuje pri Vodáckom klube Dunajčík. Upratovať sa bude aj na staromestskej strane, začína sa pri Moste Lafranconi. Dunajské brehy plánujú vodáci upratať aj v Karloveskej zátoke, dobrovoľníci sa stretávajú pri rybárskom klube Mark Twain.

Upratať vodáci plánujú dokopy približne päť kilometrov dunajského brehu. Upratovanie sa začína na každom stanovišti o 9. hodine, vodáci radi privítajú každú pomocnú ruku. Mestské časti zabezpečia veľkokapacitné kontajnery, vrecia na odpad i rukavice. Organizátori ocenia, ak si dobrovoľníci prinesú aj svoje rukavice na upratovanie.

Akciou chcú vodáci zmobilizovať ľudí, aby prišli k Dunaju. „Ľudia takto môžu vykonať niečo dobré a budú vedieť, kam môžu v lete prísť oddychovať,“ hovorí Mišík. Organizátori očakávajú, že by s jarným upratovaním dunajských brehov mohlo prísť pomôcť približne 400 ľudí. S vodákmi totiž spolupracujú aj viaceré občianske združenia, radi privítajú aj ďalších dobrovoľníkov. „Upratovať budú dobrovoľníci aj vodácke kluby. Snažíme sa mobilizovať aj deti, aby mali vzťah k okoliu a prírode. Zvyknú chodiť aj študenti,“ hovorí podpredsedníčka Asociácie bratislavských vodáckych klubov Zoja Droppová.

Jarné upratovanie brehov Dunaja sa bude konať už po šiestykrát, no po prvý raz sa akcia rozšírila na viacero lokalít. Doteraz vodáci vždy upratovali len okolie Karloveskej zátoky. S nápadom v roku 2010 prišiel bývalý kajakársky reprezentant a súčasný predseda vodáckeho klubu Tatran Juraj Kadnár. „Bolo to také spontánne rozhodnutie upratať si pred sezónou breh Dunaja“ hovorí Kadnár. Tentoraz sa upratovacia akcia rozšírila aj o upratovanie petržalského a staromestského brehu Dunaja. Jarné upratovanie po prvýkrát organizuje Asociácia bratislavských vodáckych klubov v spolupráci s občianskymi združeniami a podporou dotknutých mestských častí.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk