Vodári plánujú veľké opravy na kanalizácii, uzatvoria časť Vajnorskej

Vajnorska krizna skultetyho kanalizacia uzavera.jpg
Foto: ilustračné, maps.google.com

Rekonštrukcia bude rozdelená na štyri etapy, náklady na rekonštrukciu celej trasy sa pohybujú na úrovni 2,8 milióna eur.

Od nedele 20. augusta začnú s prvou etapou rekonštrukcie kanalizačného zberača na Vajnorskej ulici v Bratislave. Ako informuje hovorca Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) Peter Podstupka, počas nej budú pre autá uzavreté obidva jazdné pruhy Vajnorskej ulice v smere od Škultétyho po Trnavské mýto.

Prevádzka električky v tomto úseku nebude obmedzená. Autobusy MHD budú v smere do centra mesta využívať električkovú trať ako obchádzkovú trasu,“ uviedol. Náklady na rekonštrukciu celej trasy sa pohybujú na úrovni 2,8 milióna eur.

Prvá etapa rekonštrukcie kanalizačného zberača potrvá do polovice decembra. „Z dôvodu neštandardnej polohy zberača, ktorý sa nachádza na hranici električkovej trate a cesty pre motorové vozidlá v smere do centra, je nutné v prvom kroku urobiť injektáž podložia, aby sa počas rozkopávok zabránilo poškodeniu električkovej trate,“ vysvetlil hovorca s tým, že tieto práce si po prvých dvoch týždňoch vyžiadajú technologickú prestávku na tvrdnutie injektáže.

Uzávera Vajnorskej ulice

Od 4. septembra bude dočasne sprejazdnený jeden jazdný pruh Vajnorskej ulice smerom na Trnavské mýto. Po začatí samotnej rekonštrukcie sa od 10. septembra opätovne oba jazdné pruhy uzavrú.

BVS počas rekonštrukcie kanalizáciu presunie do novej trasy, ktorá už nebude kolidovať s električkovou, a zároveň zrekonštruujú aj vodovodné potrubie,“ vysvetlil hovorca s tým, že rekonštrukcia bude rozdelená na štyri etapy. Zrekonštruujú celý úsek až po Kutuzovovu ulicu. Stavebné práce by mali byť ukončené do konca roku 2024.

Podľa BVS je kanalizácia v tomto úseku stará viac ako 50 rokov a jej technický stav sa zhoršil do tej miery, že na viacerých úsekoch nie je možné vykonávať ani pravidelnú údržbu, pretože hrozí zrútenie celého kanalizačného zberača.

Viaceré dopravné obmedzenia

Rekonštrukcia, rozdelená na viacero etáp si vyžiada viaceré dopravné obmedzenia, vrátane uzávery pre vozidlá v smere do centra pri Trnavskom mýte. Začne sa rekonštrukciou úseku od Trnavského mýta po Škultétyho ulicu. „Prevádzka samotnej kanalizácie nebude počas rekonštrukcie obmedzená,“ uviedol hovorca.

Postupná modernizácia infraštruktúry v regióne pôsobenia BVS je možná vďaka zefektívneniu riadenia spoločnosti, lepšej organizácii práce a aj vďaka upraveným cenám vodného a stočného, ktoré určil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví a BVS vytvorili potenciál na postupné znižovanie investičného dlhu,“ uviedol Podstupka. Ako dodal, v roku 2022 BVS investovala do rekonštrukcií, ale aj výstavby nových objektov viac ako 50 miliónov eur, čo je v porovnaní s rokom 2019 takmer sedemkrát viac.

Vajnorskej ulice sa okrem uvedenej rekonštrukcie kanalizácie dotkne aj plánovaná a nevyhnutná rekonštrukcia električkovej trati na časti Vajnorskej radiály, v úseku od Kuchajdy po Zlaté Piesky, ktorá by sa mala začať od polovice septembra. Tieto práce si rovnako vyžiadajú lokálne dopravné obmedzenia.

Kanalizacia vajnorska.jpg
Foto: Bratislavská vodárenská spoločnosť

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk