Neznámy páchateľ vylial do kanalizácie veľké množstvo ropných látok, ktoré zaznamenali pracovníci BVS.
Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) podala minulý týždeň v piatok trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za trestný čin ohrozenia prevádzky ústrednej čistiarne odpadových vôd v bratislavskej mestskej časti Vrakuňa.
Neznámy páchateľ minulý týždeň vylial do kanalizácie veľké množstvo ropných látok, pravdepodobne motorového oleja, ktoré zo štvrtka na piatok zaznamenali pracovníci BVS.
„Ak by sa tieto ropné látky nezachytili už pri príchode do čistiarne odpadových vôd, mohlo by sa stať, že by čistiareň bola odstavená na obdobie približne dvoch týždňov až jedného mesiaca. Vďaka tomu, že naši pracovníci zacítili zápach, ktorý išiel z kanalizácie a nebol obvyklý sa nám podarilo tieto látky odseparovať a momentálne sa nachádzajú v sklade nebezpečných látok,“ povedal na tlačovej konferencii riaditeľ BVS Peter Olajoš.
Niekoľko sudov ropných látok
Podľa odhadu pracovníkov vyliali do kanalizácie niekoľko sudov ropných látok. Vodári museli použiť mimoriadne opatrenia, ako osadenie sorpčných hadov do žľabov a plné nasadenie nátokových žľabov pred biologickými linkami.
V prípade, ak by ropné látky prenikli až do biologického stupňa čistenia dopadových vôd, hrozilo by vážne poškodenie, až znefunkčnenie celého procesu a do vôd Malého Dunaja by mohla prúdiť znečistená voda. Momentálne BVS ropné látky analyzuje a zisťujú z čoho pozostávajú.
„Neprišlo k žiadnemu ohrozeniu životného prostredia, ani prevádzky čistiarne. Táto vec sa nám stala za posledných 12 mesiacov už tretíkrát a považujeme to za absolútne hazardovanie s fungovaním životného prostredia, ale aj s tým, že na čistiareň je napojených približne pol milióna občanov. V prípade, že by sa stalo niečo s čistiarňou, boli by sme nútení spustiť krízový režim, čo by znamenalo prestať splachovať v celom meste a zároveň púšťať neprečistené vody do Malého Dunaja. Vďaka opatreniam sa toto nestalo, ale takéto konanie nebudeme ďalej tolerovať a podávame trestné oznámenie na neznámych páchateľov, ale s konkrétnymi výsledkami nášho šetrenia,“ povedal Olajoš.
Vyšetrovanie tohto činu
V prípade dokázania viny jednotlivcovi hrozí za tento čin jeden až päť rokov väzenia. Ak by to vyšetrovateľ klasifikoval ako trestný čin neoprávneného nakladania s odpadmi, stúpne horná hranica sadzby až na osem rokov.
„S pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou vieme povedať, že sa toto znečistenie nachádza mimo územia Bratislavy, ale konkrétnejšie nevieme a spoliehame sa na políciu,“ dodal Olajoš.