Vodič električky odmietol odviezť cestujúceho s bicyklom. Mal na to právo?

Cestovanie_bicykel_elektricka_fb.jpg

V nedeľu 28. mája večer nastúpil do električky v Petržalke cestujúci s bicyklom. Mladý muž si označil dva cestovné lístky a chcel sa odviezť na miesto, kam potreboval. Vodič vozidla mu však kázal z električky vystúpiť.

Hoci bolo vozidlo takmer prázdne a muž argumentoval, že nikde nie je napísané, že bicykel nemôže ísť električkou, odviezť sa nemohol. Situáciu riešili policajti aj dispečeri MHD.

„Napísane to nikde nebolo, tak som zostal v električke aj z ostatnými cestujúcimi. Po približne 30 minútach čakania došiel dispečer aj s policajtmi. Policajti aj cestujúci boli takí dobrí a zastali si ma, pochopili, že sa šofér mýli a povolili mi jazdu aj s bicyklom. Vodič bol neoblomný a tvrdil, že sa to nedá. Nakoniec sme sa dohodli, že pôjdem druhým spojom, ale druhý šofér mi ani nestal, domov som sa dostal až tretím spojom o 22.45 hod. Nikde v električke nie sú nálepky alebo nejaký iný piktogram, ktorý by zakazoval vziať bicykel do tohto dopravného prostriedku,“ uviedol na sociálnu sieť Bratislavčan s prezývkou Swoner Swoni Swon.

Cestovanie_v_mhd_s_bicyklom1_fb.jpg
https://www.facebook.com/groups/revizoribratislava/permalink/1316586401723808/

K prípadu sa vyjadrila aj hovorkyňa Dopravného podniku Bratislava Adriana Volfová. „Mestská hromadná doprava slúži predovšetkým na prevoz cestujúcich. V súčasnej dobe DPB, a. s., neprepravuje bicykle v električkách, ani v trolejbusoch z dôvodu bezpečnosti cestujúcej verejnosti, nakoľko si cyklista – cestujúci svoj bicykel nedokáže bezpečne zaistiť voči samovoľnému pohybu. Treba myslieť aj na súčasnú premávku. Vozidlá MHD musia často vynútene brzdiť, či už kvôli vodičom individuálnej prepravy, ale aj kvôli nepozorným chodcom. Pri prudkom brzdení môže bicykel preletieť vozidlom a zraniť cestujúcu verejnosť,“ vysvetlia situáciu.

„Vodiči električiek, trolejbusov cyklistov s bicyklom zo spomínaných bezpečnostných dôvodov neprepraví. Cyklisti s bicyklom sa však môžu prepraviť na všetkých autobusových linkách MHD,“ dodala. Keďže záujem o prepravu bicyklov sa zvyšuje, DPB reviduje podmienky ich prepravy iba v nových električkách a trolejbusoch. V starých vozidlách je podľa hovorkyne ich preprava možná. O tom, že to tak je, informuje píše DPB aj TU.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk