Združenie upozorňuje, že priesak zo skládky v Rači postupne nateká cez otvorený kanál do Malého Dunaja a zároveň do bývalého kanála, takzvanej Smradľavky.
Vody Žitného ostrova neohrozuje len skládka vo Vrakuni, ale aj tá v Rači. Upozornilo na to občianske združenie (OZ) Za našu vodu v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poskytla hovorkyňa OZ Lucia Olívia Ďurčová.
Združenie upozorňuje, že priesak zo skládky v Rači postupne nateká cez otvorený kanál do Malého Dunaja a zároveň do bývalého kanála, takzvanej Smradľavky, ktorá preteká celou Bratislavou. Priamo tým ohrozuje kvalitu vody na Žitnom ostrove.
Kontaminovaná voda
Podľa aktivistov sa v otvorenom kanáli našli látky, ktoré môžu ohrozovať ľudské zdravie. Vzorky vody totiž vykazujú kontamináciu najmä semi-prchavými organickými látkami ako sú lindán, 2-Methylbenzothiazol a ďalšie. Práve tieto látky sú z hľadiska ľudského zdravia nebezpečné.
Vo vode z kanála sa tiež ďalej našli prchavé organické látky, napríklad benzén, trichlóretén, dichlórbenzén či trichlórbenzén. Koncentrácie niektorých z nch prekračujú povolené limity viac než desaťnásobne.
Na samotnej skládke sa nachádza záhradkárska oblasť, v mnohých záhradách sú studne. Záhradkári z nich nepijú, vedia, že ich záhrady stoja na skládke. Nie všetky parcely sú však pripojené na vodovod, takže niektorí záhradkári polievajú vodou zo studní.
Rozsah znečistenia
OZ Za našu vodu tvrdí, že skutočný rozsah znečistenia vôd nie je známy, pretože Bratislava nemá k dispozícii monitorovací systém. Aktivisti tvrdia, že je veľmi otázne, koľko skládok ešte škodí podzemným vodám v Bratislave a aké látky z nich unikajú do podzemnej vody.
Združenie navrhuje, aby sa vyčlenili adekvátne finančné a ľudské zdroje na ochranu Žitného ostrova ako najväčšej zásobárne pitnej vody v strednej Európe. Za potrebné považuje správne navrhnutie a zavedenie komplexného monitorovacieho systému.
Monitorovacia sieť
Ten by mal pozostávať z dostatočne hustej monitorovacej siete vrtov pozdĺž všetkých záťaží, to znamená pozdĺž východnej hranice Bratislavy a ďalej husto na Žitnom ostrove.
V monitorovacích vrtoch (studniach) chcú sledovať cielene kontaminanty a dáta vkladať nie do ročných správ, ale vybudovať vyhodnocovací systém obsahujúci aj modelovacie nástroje, ktorý bude jasne vytyčovať pokiaľ v súčasnosti siaha kontaminácia, v akých je koncentráciách a aký bude nasledujúci vývoj. Cieľom má byť ochrana pitnej vody, vyhodnotenie zdravotných rizík a návrh nápravných opatrení.
Prieskumný vrt
Vody Žitného ostrova ohrozuje aj skládka vo Vrakuni, čo sa potvrdilo v roku 2013 vďaka prieskumnému vrtu. V súčasnosti je schválená jej sanácia. OZ Za našu vodu tvrdí, že nejde o skutočnú sanáciu, ale iba obstavanie skládky stenou.
Aktivisti zároveň tvrdia, že stena nebude nepriepustná a látky tak budú naďalej unikať do ovzdušia a budú sa stále držať aj v blízkosti podzemnej vody. Podniknuté opatrenia preto vôbec nepovažuje za dostatočné.