Hlasovanie v dnešných obecných voľbách je zatiaľ pokojné a bez závažnejších narušení. Z informácií od Policajného zboru vie Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán zatiaľ o ôsmich podnetoch na údajnú volebnú korupciu.
Celkovo je priebeh volieb relatívne pokojný a korektný, povedal dnes na poludnie pre médiá v bratislavskej centrále štátnej komisie pre voľby predseda komisie Eduard Bárány. Pripomenul, že štátna komisia sa sústredí na podania a otázky od volebných komisií nižších stupňov a od voličov, ktoré sa týkajú dnešného hlasovania a komisia pri nich môže poskytnúť radu a usmernenie.
Ostatnými podnetmi, ktoré sa netýkajú priamo dnešného hlasovania, sa komisia bude zaoberať neskôr. Ide o podnety, ktoré sa dajú odložiť na obdobie po voľbách, pretože sa týkajú medzi iným už skončenej volebnej kampane, napríklad nedodržania pravidiel jej financovania.
Štátna volebná komisia môže v rámci podnetov usmerňovať komisie nižších stupňov, teda môže ovplyvniť reálne dianie v okrskoch, reálny priebeh hlasovania. V prípade podnetov na volebnú korupciu sa podľa Báránya takéto podozrenia posúvajú Policajnému zboru. Príslušné vyšetrovacie orgány sú informované veľmi rýchlo, keďže členom štátnej komisie pre voľby je aj námestník generálneho prokurátora Jozef Szabó.
Polícia počas volieb posilnila hliadky. V mestách a obciach dohliadajú na verejný poriadok nielen motorizované, ale aj pešie policajné hliadky. V teréne sú aj príslušníci kriminálnej polície a v prípade potreby sú pripravení pyrotechnici a tiež špeciálne policajné útvary. Polícia zároveň obyvateľov vyzýva, aby akékoľvek informácie o možnom narušení volieb oznámili na najbližší útvar Policajného zboru, alebo na bezplatné telefónne číslo 158.
Obecné voľby sa konajú v sobotu 10. novembra od 07.00 do 22.00 hodiny. Možnosť začať hlasovanie skôr využili v obci Skalité v okrese Čadca s vyše 5 200 obyvateľmi, kde sa hlasuje už od 06.00 hodine. Aj tam však budú volebné miestnosti otvorené do 22.00 hodiny.
Približne 4,45 milióna obyvateľov Slovenska si v komunálnych voľbách môže na najbližšie štyri roky vybrať predstaviteľov 2 926 obcí a miest, a v prípade Bratislavy a Košíc aj ich mestských častí. Hlasuje sa spolu v 6 021 volebných miestnostiach. Už vopred však bolo známe, že pre nezáujem o volené funkcie budú v 35 obciach potrebné nové obecné voľby. Pritom v piatich obciach sa voľby nekonajú vôbec. V tých obciach, kde sa voľby neuskutočnia vôbec alebo nebudú voliť starostu, či vyberať potrebný počet obecných poslancov, sa do 30 dní od vykonania volieb vyhlásia nové voľby. Keďže súčasných mestských a obecných zástupcov sme naposledy riadne volili v sobotu 15. novembra 2014, uplynie im štvorročné volebné obdobie 15. novembra tohto roka.
Starostov obcí, primátorov miest a poslancov obecných, mestských, a v prípade Bratislavy a Košíc aj miestnych zastupiteľstiev môžu v obecných voľbách voliť všetci, ktorí v mestách a obciach majú trvalý pobyt, občania SR aj cudzinci, ak majú aspoň 18 rokov. Odhaduje sa, že cudzincov s trvalým pobytom je približne 70-tisíc.
Pri obecných voľbách sa dá voliť iba v mieste trvalého bydliska. Neexistuje tu voličský preukaz, keďže v každom meste a obci si voliči vyberajú z iných kandidátov. Voliť sa dá na základe občianskeho preukazu alebo dokladu o pobyte pre cudzinca. Až do skončenia hlasovania platí volebné moratórium, ktoré zakazuje informovanie v prospech alebo neprospech kandidátov a za jeho porušenie hrozia sankcie.
Voličom až do zatvorenia volebných miestností odpovedia na otázky spojené s voľbami na volebnej infolinke ministerstva vnútra, na bratislavských telefónnych číslach – 02/ 509 423 17 a 02/ 509 423 12.