Vrakuňa je rozdelená na dva tábory, dôvodom sú psy. Jedni sa sťažujú na exkrementy a druhí varujú pred otravou

pes, mesto, sídlisko
Foto: ilustračné, GettyImages

Vo Vrakuni vládne napätie. Psíčkari hlásia otrávené párky rozhádzané po okolí a obyvateľov trápia znečistené chodníky plné exkrementov. Starosta sľubuje riešenia, no kým sa ľudia nenaučia zodpovednosti, problém nezmizne.

Vo Vrakuni sa rozpútala nová vlna obáv medzi psičkármi. Po mestskej časti sa začali objavovať podozrivo upravené párky, ktoré môžu obsahovať jed. Na sociálnych sieťach varujú obyvatelia ostatných majiteľov psov, aby boli počas prechádzok obzvlášť opatrní.

Takéto párky našiel v okolí ulíc Rajecká, Bučinová a Poľnohospodárska. „V danej lokalite som našiel nakrájané párky, ktoré boli vydlabané a následne opäť naplnené,“ píše jeden z miestnych.

Tento incident však nie je jediným problémom, ktorý obyvateľov Vrakune trápi. Na chodníkoch a verejných priestranstvách sa hromadia psie exkrementy. To zas poburuje najmä rodičov detí, keďže tento problém sa vyskytuje neďaleko materskej a základnej školy. „Chodník a tesné okolie od kostola po Šíravskú sú krutým spôsobom obsiate exkrementmi, predpokladám, že psími – ozaj pár cm od chodníka,“ sťažuje sa jedna z obyvateliek.

Starosta Martin Kuruc si je problému vedomý a uisťuje, že situáciu sa snaží riešiť. „Máme vo Vrakuni cez 330 smetných košov, nie je problém tam ešte jeden pridať, ale verte, o koši to nie je,“ uviedol starosta. Pripomenul tiež, že každý majiteľ psa registrovaného v mestskej časti dostáva 500 vreciek ročne, no pri verejných košoch vrecká miznú v priebehu niekoľkých hodín.

Pokiaľ ide o verejné osvetlenie, na ktoré sa tiež obyvateľka v skupine sťažovala, starosta vysvetlil, že jeho inštalácia naráža na byrokratické prekážky a vysoké náklady. „Doplnenie verejného osvetlenia sme požiadali magistrát, nakoľko verejné osvetlenie v zmysle štatútu spravuje a dopĺňa magistrát. Podľa odpovede, zatiaľ nad tým neuvažujú,“ dodal.

Napriek všetkým snahám starosta upozorňuje, že zlepšenie situácie závisí predovšetkým od samotných ľudí. „Budem sa snažiť nájsť riešenie, ale kým si ľudia neuvedomia ako sa majú správať k okoliu, tak môžeme vymýšľať čo chceme, bude to stále vyzerať zle,“ uzatvára Kuruc.

Psíčkarom vo Vrakuni teda nezostáva nič iné, než byť obozretní, upratovať po svojich miláčikoch a dbať na bezpečnosť svojich psov. Výzvou zostáva nielen ochrana verejných priestranstiev, ale aj súdržnosť a ohľaduplnosť celej komunity.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk