Vrakunský park zasypali odpadky od nezodpovedných návštevníkov: Ľudia sa hádajú, kto za to môže

Odpad neporiadok vrakuna park.jpg

Hromada smetí v obľúbenom vrakunskom parku vyvolala vlnu vášní na sociálnych sieťach. Kým niektorí obviňujú prevádzkovateľa bufetu, iní tvrdia, že ide o neporiadok po grilovačke. Starosta Vrakune sa do diskusie zapojil a upozornil, že kľúčom k čistote je najmä správanie samotných ľudí.

Obľúbený vrakunský park v Bratislave sa počas slnečného víkendu ocitol v centre pozornosti – nie však pre oddych a zeleň, ale pre neporiadok, ktorý tam niekto zanechal. Fotografie rozhádzaných obalov a plného smetného koša sa začali rýchlo šíriť na sociálnych sieťach, kde rozprúdili búrlivú diskusiu medzi obyvateľmi.

Tí sa nevedeli zhodnúť na tom, kto nesie za vzniknutý neporiadok zodpovednosť – prevádzkovateľ bufetu, návštevníci grilujúcich párty alebo jednoducho nezodpovední jednotlivci.

V diskusii, ktorá sa objavila v miestnej facebookovej skupine, viacerí užívatelia nešetrili kritikou. Kým jeden z prispievateľov navrhoval úplne zrušiť bufet, iní tvrdili, že ten nie je na vine, pretože má vlastné smetné koše, ktoré pravidelne čistí. Podľa niektorých ide skôr o odpad po víkendovej grilovačke, ktorý bol navyše pravdepodobne rozvláčený vtákmi. Viacerí diskutujúci spomenuli, že videli ľudí nosiť komunálny odpad z domácností priamo do parku, pričom čierne vrecia odpadkov ukladali vedľa košov.

Na situáciu reagoval aj starosta Vrakune Martin Kuruc, ktorý upozornil, že problémom nie je nedostatok odpadkových košov, ale nedostatok ohľaduplnosti. V parku je zabezpečených 50 smetných košov a v celej mestskej časti ich je viac ako 330. To je výrazne viac ako napríklad v Ruzinove, ktorý má niekoľkonásobne viac obyvateľov. Zároveň dodal, že samospráva zabezpečuje upratovanie aj cez víkendy, no takýto servis by nebol potrebný, keby si ľudia vážili verejný priestor.

Starosta zároveň odmietol obvinenie, že odpad pochádza z bufetu. Ak by však niekto mal dôkaz o opaku, vyzval ho, aby ho zaslal v súkromnej správe, a prisľúbil preverenie situácie. „Prevádzkovateľ má podľa zmluvy povinnosť zabezpečiť si vlastné koše a udržiavať ich v čistote,“ doplnil Kuruc.

Diskusia na sociálnych sieťach pokračovala – niektorí sa zastávali pracovníkov VPS, iní volali po prísnejšom dohľade a sankciách voči tým, ktorí po sebe v prírode zanechávajú neporiadok. Zazneli dokonca aj názory, že by sa mali zverejňovať mená vinníkov, ak ich niekto pristihne pri čine.

Hoci sa park po víkende opäť podarilo vyčistiť, ostáva otázkou, dokedy. Samospráva, miestni obyvatelia aj návštevníci parku sa tak ocitajú pred starou známou dilemou – či sa dá udržať čistota, ak chýba rešpekt a základná zodpovednosť voči spoločnému priestoru.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk