Vrany terorizujú Petržalku. Ide o prechodný stav a nálety na ľudí môžu trvať do júla, tvrdia odborníci

Vrany v Petržalke
Foto: ilustračné, Gettyimages

Mestská časť dostala pred začínajúcim letom množstvo podnetov od Petržalčanov, ktoré sa týkali agresivity vrán.

Zvláštne správanie vrán si ľudia nevedia vysvetliť. Pani Kvetoslava sa na sociálnej sieti mestskej časti podelila o svoj nepríjemný zážitok s vranou.

„Ja som išla so psíkom, žiadnu vranu som neohrozovala a z ničoho nič mi vrana vyletela pred hlavu a ďobla ma medzi oči až tak, že som mala krvavú ranku. Horor, keď to vôbec nečakáte,“ napísala. Ďalšia diskutujúca, pani Martina, taktiež potvrdila, že vtáky sú veľmi útočné a predtým také nebývali.

Vrany sú teritoriálne

Začiatkom júna vrcholí obdobie hniezdenia vrany popolavej, ktorá sa v početnom množstve vyskytuje aj v Petržalke. Ich hniezdenie môže začať už od februára.

Veronika Ďurinová z oddelenia životného prostredia na sociálnej sieti vysvetlila, ako dlho budú vrany nalietavať na ľudí či zvieratá.

„Nalietavanie vrán na ľudí, psov či mačky je prechodný stav, ktorý môžeme každoročne pozorovať v období ich hniezdenia. Vrany tak ukazujú teritoriálne správanie v snahe chrániť svoje potomstvo. Zväčša ide o náznaky útokov, ktoré sa v krajnom prípade končia dotykom s ľuďmi. Vzhľadom na fakt, že v priebehu sezóny dokáže vrana zahniezdiť a vyviesť až dve znášky mláďat, problematické správanie sa môže objavovať v kolísajúcej intenzite až do konca júna, výnimočne do polovice júla. Nálety však zväčša skončia hneď po tom, ako začnú mláďatá lietať samé,“ objasnila.

Presunuli sa k intravilánu

Ladislav Milinický z oddelenia životného prostredia tvrdí, že vrany nie sú v Petržalke premnožené. Taktiež opísal, prečo sa v posledných rokoch zmenila stratégia získavania potravy vtákov.

„Vplyvom zmien vo využívaní krajiny človekom a ľahkej dostupnosti potravy v okolí ľudských obydlí sa presunuli bližšie k intravilánu. K zmene správania dopomohla ich nezanedbateľne vysoká inteligencia, ktorá im pomohla adaptovať sa na pozmenené životné podmienky,“ uzavrel.

Petržalka žiada obyvateľov, aby mali pre správanie vrán pochopenie. Ak vám však veľmi prekážajú, mestská časť odporúča obrátiť sa na správcu vášho bytu s požiadavkou na zabezpečenie strechy proti ich nalietavaniu.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk