Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vrecovy zber olo.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Hlavne mesto SR Bratislava
7. septembra 2021 Správy BratislavaOznamy a dôležité informácie od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Vrecový zber triedeného odpadu bude zavedený vo všetkých mestských častiach

Od septembra budú triedený odpad spred rodinných domov odvážať v dvojtýždňovom intervale.

Od septembra zavedú vrecový zber triedeného odpadu z rodinných domov vo všetkých mestských častiach Bratislavy.

V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) Linda Golejová.

Nakoľko bol medzi návrhmi na zlepšenie systému zo strany obyvateľov aj častejší odvoz odpadu, zvýšili sme frekvenciu zvozu oboch komodít (plasty a papier, pozn. SITA) na odvoz v dvojtýždňovom intervale,“ uviedla.

Zavedením tohto systému zberu pre rodinné domy celoplošne by sa mala úroveň vytriedenia odpadov v Bratislave zvýšiť o 20 percent.

Úspešný systém

V auguste 2020 hlavné mesto v spolupráci s OLO a spoločnosťou OZV NATUR-PACK spustili prvú etapu nového spôsobu zberu papiera a plastu spolu s kompozitnými a kovovými obalmi formou vrecového zberu spred rodinných domov v siedmich mestských častiach.

Systém sme na základe sledovaní vyhodnotili ako úspešný, preto sme ho zaviedli od februára 2021 aj v ďalších troch mestských častiach a od septembra 2021 ho spúšťame aj vo zvyšných mestských častiach Bratislavy – Karlova Ves, Dúbravka, Lamač, Záhorská Bystrica, Jarovce, Rusovce a Čunovo,“ vysvetlila Golejová.

Menšie znečistenie

Do prieskumu vyhodnotenia vrecového zberu triedeného odpadu spred rodinných domov sa zapojilo 501 domácností.

Až 76,8 percenta z opýtaných doposiaľ zapojených domácností uviedlo, že systém je pohodlnejší ako zberné hniezda a až 85,4 percenta opýtaných je presvedčených, že ľudia takto triedia lepšie.

Zrealizovali sme tiež analýzu vzoriek odpadov zo zapojených mestských častí, ktorá potvrdila, že v rámci systému vrecového zberu je znečistenie vytriedeného plastu len 11 percent, kým pri systéme zberných hniezd bolo znečistenie až 38 percent,“ uzavrela Golejová.

Harmonogram odvozu vrecového zberu triedeného dopadu zo všetkých mestských častí a ďalšie informácie sú zverejnené na webovej stránke OLO.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X