Vrecový zber triedeného odpadu bude zavedený vo všetkých mestských častiach

Vrecovy zber olo.jpg
Foto: Hlavne mesto SR Bratislava

Od septembra budú triedený odpad spred rodinných domov odvážať v dvojtýždňovom intervale.

Od septembra zavedú vrecový zber triedeného odpadu z rodinných domov vo všetkých mestských častiach Bratislavy.

V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) Linda Golejová.

Nakoľko bol medzi návrhmi na zlepšenie systému zo strany obyvateľov aj častejší odvoz odpadu, zvýšili sme frekvenciu zvozu oboch komodít (plasty a papier, pozn. SITA) na odvoz v dvojtýždňovom intervale,“ uviedla.

Zavedením tohto systému zberu pre rodinné domy celoplošne by sa mala úroveň vytriedenia odpadov v Bratislave zvýšiť o 20 percent.

Úspešný systém

V auguste 2020 hlavné mesto v spolupráci s OLO a spoločnosťou OZV NATUR-PACK spustili prvú etapu nového spôsobu zberu papiera a plastu spolu s kompozitnými a kovovými obalmi formou vrecového zberu spred rodinných domov v siedmich mestských častiach.

Systém sme na základe sledovaní vyhodnotili ako úspešný, preto sme ho zaviedli od februára 2021 aj v ďalších troch mestských častiach a od septembra 2021 ho spúšťame aj vo zvyšných mestských častiach Bratislavy – Karlova Ves, Dúbravka, Lamač, Záhorská Bystrica, Jarovce, Rusovce a Čunovo,“ vysvetlila Golejová.

Menšie znečistenie

Do prieskumu vyhodnotenia vrecového zberu triedeného odpadu spred rodinných domov sa zapojilo 501 domácností.

Až 76,8 percenta z opýtaných doposiaľ zapojených domácností uviedlo, že systém je pohodlnejší ako zberné hniezda a až 85,4 percenta opýtaných je presvedčených, že ľudia takto triedia lepšie.

Zrealizovali sme tiež analýzu vzoriek odpadov zo zapojených mestských častí, ktorá potvrdila, že v rámci systému vrecového zberu je znečistenie vytriedeného plastu len 11 percent, kým pri systéme zberných hniezd bolo znečistenie až 38 percent,“ uzavrela Golejová.

Harmonogram odvozu vrecového zberu triedeného dopadu zo všetkých mestských častí a ďalšie informácie sú zverejnené na webovej stránke OLO.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk