Taliansky kultúrny inštitút pripravil Veľkú filmovú žranicu – výstavu filmových plagátov, ktorých spoločným menovateľom je jedlo a talianska kuchyňa.
Medzi mnohé oblasti, ktoré preslávili Taliansko po celom svete, patria nepochybne jedlo a kinematografia. Názov výstavy je parafrázou Ferreriho filmu z roku 1973 a naznačuje jej tematické zameranie: Jedlo ako významný komunikačný prvok na talianskom filmovom plagáte druhej polovice 20. storočia. Vznikla pod kurátorským dohľadom Andreu Tomasetiga a zberateľa filmových plagátov Enrica Minisiniho, ktorí výstavu otvoria v pondelok 15. októbra o 17. hodine aj za účasti veľvyslanca Talianskej republiky na Slovensku Gabriela Meucciho. Návštevníci si ju môžu pozrieť vo výstavných priestoroch Univerzitnej knižnice v Bratislave do konca októbra.
Výstava, ktorú koncepčne pripravil Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave pozostáva z originálnych materiálov pochádzajúcich zo zbierky Enrica Minisiniho v Cividale del Friuli a prejavili o ňu záujem aj ďalšie Talianske kultúrne inštitúty v Európe. Už v novembri poputuje do chorvátskeho Záhrebu.
„Taliansko je krajinou par excellence pokiaľ ide o chutné, rozmanité a zdravé potraviny. Už len samotná skutočnosť, že v Spojených štátoch amerických sa v 60. rokoch minulého storočia uplatnil termín „spaghetti western“ na pomenovanie talianskych filmov, ktoré počnúc Sergiom Leonem ponúkali typický americký filmový žáner z európskej perspektívy, hovorí veľa o tom, ako sa jedlo v kolektívnej predstavivosti považuje za jeden z bezprostredne najrozpoznateľnejších symbolov „talianskeho ducha“. A bola to práve kinematografia, ktorá počas celých svojich dejín zobrazovala pri nespočetných príležitostiach talianske pokrmy, aby tým zvýraznila charakter scén a hlavných predstaviteľov talianskych filmov,“ povedal na úvod veľvyslanec Talianskej republiky na Slovensku Gabriele Meucci.
Výtvarné plagáty, letáky a fotopostery zahŕňajú obdobie od druhej svetovej vojny až po súčasnosť (1940 – 2000) a zobrazujú vývoj talianskej spoločnosti a jej tradície na rôznych úrovniach. Návštevník môže na výstave nájsť plagáty k autorským filmom, typickým talianskym komédiám a slávnym snímkam, na ktorých sú tváre hercov ako Sophia Lorenová, Marcello Mastroianni, Vittorio De Sica, Alberto Sordi, ale aj k filmom, ktoré sú menej známe, nie však menej významné.
„Ako deti sme mali vo zvyku chodiť sa na tieto plagáty pozerať, aby sme mohli z farebných obrázkov a fotografií obľúbených hercov v predstihu privoňať k filmom, ktoré nám vypĺňali nedeľné popoludnia. Fotopostery boli naopak najmä dielom fotografov, pričom prinášali zábery vystrihnuté priamo z filmu, vďaka čomu pôsobili „realistickejším dojmom“ než výtvarné plagáty, pri ktorých mohli autori popustiť uzdu svojej fantázii výrazne nad rámec skutočného obsahu propagovaného filmu. Týmto spôsobom vznikla zbierka obsahujúca tisíce plagátov, ktoré možno roztriediť do rôznych tematických oblastí, pričom jedným z nich je gastronómia… Jedlo sa tak stáva zobrazením meniacej sa krajiny. Začína sa filmovým neorealizmom z obdobia povojnovej obnovy, keď pre mnohých mohlo byť zabezpečenie potravy hlavným cieľom dňa, pokračuje hospodárskym rozmachom 60-tych rokov, ktorý nás privádza až k spoločnosti rozšíreného blahobytu,“ priblížil Enrico Minisini okolnosti vzniku jeho vzácnej zbierky.
Vďaka spolupráci so Slovenským filmovým ústavom sa Minisiniho taliansku zbierku podarilo doplniť o niekoľko zaujímavých exponátov – plagátov z dielne českých a slovenských výtvarníkov, ktoré korešpondujú s tematickým zameraním výstavy. Boli vytvorené v 60. a 70. rokoch minulého storočia k talianskym filmom distribuovaným v tomto čase na území Československa.
Výstava je predzvesťou 3. ročníka Týždňa talianskej kuchyne a zároveň súčasťou 18. ročníka TÝŽDŇA TALIANSKEHO JAZYKA A KULTÚRY VO SVETE. Ten sa koná v Bratislave od 15. do 21. októbra.