Vstupnú bránu hradu včera obalili čiernym súknom

Bratislavský hrad
ilustračné: SITA

Nesúhlas so stavbou podzemných garáži na hrade v blízkosti významných pamiatok vyjadrili včera občianski aktivisti. Na znak odmietnutia tohto nezmyselného projektu obalili bránu čiernym súknom.

Odporcovia garáží stretnutie označili ako „pohreb našich dejín“. Ako sa pre TASR vyjadrila archeologička Tatiana Štefanovičová, „keltsko-rímske pamiatky si musíme vážiť, inde si ich nevyrobíme. Hrad má symbolickú hodnotu, ktorú si nevážime“.

Za združením SOS Bratislavský hrad, ktoré za akciou stojí, sú aktivisti, archeológovia i umelci. Stále sú presvedčení o tom, že pamiatky neboli dostatočné chránené pri výstavbe garáží a chcú preto vyvodiť trestnoprávnu zodpovednosť.

Na pódiu, ktoré si postavili pred hradom, rečnili členovia iniciatívy a odborníci. Na akcii sa podľa odhadov organizátorov zúčastnilo okolo 500 ľudí. Nechýbali medzi nimi študenti, rodičia s malými deťmi, dôchodcovia ani opoziční politici.

Kancelária NR SR s obvineniami nesúhlasí. Podľa nej sa so všetkými pamiatkami a nálezmi zaobchádza pod dozorom Krajského pamiatkového úradu, čiže v súlade so zákonom. Tieto fakty majú potvrdzovať aj kontroly a inšpekcie, ktoré nič „podozrivé“ neobjavili.

Názory zúčastnených ľudí sa zhodujú v tom, že pamiatky treba chrániť a treba za to aj bojovať. Čo je hlavné, za žiadnu cenu sa netreba vzdávať.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk