Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hydina_pixabay.com_.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
1. januára 2017 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

Pre vtáčiu chrípku prijímajú mestské časti opatrenia

V súvislosti s potvrdením prvého ohniska vtáčej chrípky na Slovensku v Dúbravke prijímajú mestské časti Bratislavy opatrenia. Pre vysoko patogénnu aviárnu influenzu subtypu H5, ktorú zistili v domácom drobnochove hydiny, nariaďujú v Dúbravke všetkým vlastníkom a chovateľom hydiny, holubov a vtákov chovaných v zajatí oznámiť súpis chovaných zvierat.

Ľudia môžu do 2. januára poslať e-mail na adresu [email protected] alebo telefonovať na čísla 02/ 69 202501 a 0905 816 202, prípadne môžu prísť osobne na miestny úrad na Žatevnej 2. Samospráva vydala aj nariadenie zabezpečiť chov hydiny, holubov a vtákov v uzavretých priestoroch. O opatreniach informuje samospráva na svojej oficiálnej webovej stránke.

V mestskej časti Devínska Nová Ves musia do 2. januára vlastníci a chovatelia hydiny, holubov a vtákov chovaných v zajatí oznámiť chované zvieratá miestnemu úradu. Súpis chovaných zvierat možno poslať e-mailom na adresu [email protected] alebo na tel. č.: 02/ 602 014 00, osobne na kontaktnom pracovisku Novoveská 17/A.

Do 2. januára chcú zoznam chovaných vtákov aj v mestskej časti Lamač, oznámiť to treba miestnemu úradu e-mailom: [email protected], telefonicky na číslach +421 905 789 304, 02/64 78 00 65 alebo osobne v pracovnej dobe na miestny úrad na Malokarpatskom námestí č. 9. Do druhého januárového dňa chcú súpis aj na miestnom úrade Devín, kontaktovať ich možno e-mailom na adrese [email protected], prípadne [email protected] Ľudia môžu aj telefonovať na čísla 02/ 6020 2514, 02/6020 2511, nahlasovať vtáky možno aj osobne na miestnom úrade, Kremeľská 39.

Opatrenia prijíma aj Petržalka, chovatelia vtáctva majú posielať súpis do 3. januára. „Žiadame všetkých obyvateľov, ktorí sú chovateľmi vtáctva, prípadne o takýchto chovateľoch majú informáciu, aby sa bezodkladne prihlásili na oddelení životného prostredia na čísle 02/68 288 847 alebo e-mailom na [email protected], prípadne osobne na miestnom úrade na Kutlíkovej 17, kancelária č. 414, 4. poschodie,“ informovala Michaela Platznerová z petržalského miestneho úradu. Do 3. januára majú písomne chovanie hydiny, holubov a vtákov oznámiť aj obyvatelia Karlovej Vsi. V prípade, že vtáctvo vykazuje príznaky choroby, sú to chovatelia povinní okamžite oznámiť Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe na čísla 02/644 612 07 alebo 02/644 612 09.

Chovatelia zároveň musia zabezpečiť chov hydiny, holubov a vtákov chovaných v zajatí tak, aby neprišli do kontaktu s voľne žijúcim vtáctvom. Majitelia sú tiež povinní prijať opatrenia, ktoré minimalizujú počet ľudí prichádzajúcich do styku s chovaným vtáctvom. Nákupcom nariadila Regionálna veterinárna a potravinová správa nakupovanie akejkoľvek hydiny len z registrovaných fariem so stálym veterinárnym dozorom a nakúpenú hydinu umiestňovať do vopred vyčistených a vydezinfikovaných priestorov. Zároveň zakázala presuny živej a zabitej hydiny a vajec a iného vtáctva z chovov, manipuláciu s použitou podstielkou a hnojom z chovov vtáctva bez povolenia a zhromažďovanie hydiny alebo iných vtákov.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X