Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
výstavba
ilustračné: SITA
26. októbra 2016 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

Na výbere poplatku za rozvoj sa mesto a mestské časti stále nedohodli

Hlavné mesto SR Bratislava a bratislavské mestské časti sa na výbere miestneho poplatku za rozvoj stále nedohodli. Spor je pre výber poplatku, aj pre rozdelenie výnosu medzi mesto a mestské časti. Od 1. novembra tohto roka totiž bude na Slovensku platiť zákon o miestnom poplatku za rozvoj.

Ako uviedol bratislavský mestský a petržalský miestny poslanec Oliver Kríž, mestskí poslanci s vedením mesta o poplatku hovorili na utorkovom stretnutí pracovnej skupiny pre prípravu všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o miestnom poplatku za rozvoj. „Dohodli sme sa, že sa stretneme opäť o dva týždne a dovtedy zistíme odpovede poslaneckých klubov mestského zastupiteľstva na štyri otázky,“ spomenul Kríž, ktorý je členom pracovnej skupiny.

Poslanecké kluby budú do najbližšieho stretnutia pracovnej skupiny odpovedať na otázky, či má vyberať poplatok mestská časť alebo mesto, v akom pomere budú poplatok deliť a či chcú kategórie pre stavby. Odpovedať budú aj na to, či má byť v celom meste rovnaká sadzba poplatku. Bratislavské mestské časti trvajú na tom, aby poplatok spravovali aj vyberali, keďže vykonávajú kompetencie stavebných úradov. Podľa nich výnos z poplatku zostane v lokalite, ktorá je zaťažená výstavbou, teda na území mestskej časti. Správcom však chce byť aj magistrát, ktorý chce z výnosu napríklad opravovať cesty nielen v okolí stavieb, ale aj tie, po ktorých sa na stavby presúvajú stavebné mechanizmy po celej Bratislave.

Zatiaľ stále nie je rozhodnuté ani to, ako budú výnos z poplatku deliť. Magistrát trvá na delení v pomere 50:50, starostovia v pomere 68:32 v prospech mestských častí. „Náš Klub nezávislých poslancov je za to, aby poplatok vyberali mestské časti a aby to bolo v pomere 68:32. Presadzujeme aj to, aby boli pre stavby kategórie, poľnohospodárske stavby a sklady by platili o polovicu nižší poplatok,“ poznamenal Oliver Kríž s tým, že pre celé mesto by podľa klubu mali byť rovnaké sadzby poplatku.

Pre prípravu všeobecne záväzného nariadenia o miestnom poplatku za rozvoj zriadilo bratislavské mestské zastupiteľstvo pracovnú skupinu. Sú v nej zástupcovia všetkých poslaneckých klubov Mestského zastupiteľstva hlavného mesta SR Bratislavy. Tvoria ju poslanci Oliver Kríž (Klub nezávislých poslancov), Branislav Kaliský (Otvorený klub), Ignác Kolek (Bratislavský klub), Martin Borguľa (Klub pre Bratislavu), Soňa Svoreňová (Bratislava Inak), Ján Buocik (Most-Híd) a Lucia Štasselová (nezaradená poslankyňa). Do skupiny patria aj primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal i zástupca Regionálneho združenia starostov bratislavských mestských častí a zároveň starosta mestskej časti Bratislava – Záhorská Bystrica Jozef Krúpa.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X