Výborné správy pre milovníkov kultúry: V Bratislave sa opäť otvorilo Múzeum školstva a pedagogiky

Múzeum školstva a pedagogiky
Foto: Facebook/ Múzeum školstva a pedagogiky - koláž BratislavaDen.sk

Múzeum privíta návštevníkov stálou expozíciou. Vzniklo ešte v roku 1970.

Ak ste sa prechádzali ulicami Devínskej Novej Vsi aj vy ešte donedávna, mohli ste prejsť okolo zatvorenej budovy na Charkovskej ulici. V priestoroch budovy sídli Múzeum školstva a pedagogiky. V sobotu 27. apríla sa jeho brány opäť otvorili.

Stála expozícia

Múzeum informovalo o svojom otvorení na webe. Nachádza sa v bývalej Masarykovej štátnej ľudovej škole, ktorá prešla čiastočnou rekonštrukciou.

Zriaďovateľom múzea je Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR a vzniklo v roku 1970. Jeho úlohami sú nadobúdanie, odborná evidencia, odborná ochrana či prezentácia hmotných školských pamiatok z územia dnešného Slovenska.

Múzeum si pre návštevníkov pripravilo stálu expozíciu Dejinami školstva. Mapuje školstvo na Slovensku od stredoveku až do 90. rokov 20. storočia. V galérii učiteľov, vedeckých pracovníkov aj politických funkcionárov uvidíte tváre, ktoré ovplyvnili naše školstvo.

Múzeum školstva a pedagogiky
Aktuálna výstava. Foto: Facebook/ Múzeum školstva a pedagogiky

Súčasťou vystavených predmetov je napríklad Abecedár „kohútik“ – učebná pomôcka na vyučovanie elementárneho čítania a počítania. Na vlastné oči uvidíte aj ukážku historickej školskej triedy, listiny a učebnice.

Do konca roka bude múzeum otvorené v uvádzacom režime. Školské skupiny ho môžu navštevovať od pondelka do stredy. Ostatným návštevníkom je k dispozícii každý štvrtok od 13.00 hod. do 19.00 hod.

Virtuálne prehliadky

Novinkou sú virtuálne prehliadky, ktoré si môžu návštevníci prezerať priamo na webe z pohodlia domova. Aktuálna virtuálna výstava predstavuje niekoľkoročnú spoluprácu múzea s Ateliérom reštaurovania výtvarných diel vytvorených na papieri a fotografie Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.

virtuálna výstava Múzeum školstva a pedagogiky
Z virtuálnej výstavy, Foto: msap.sk

Ako sa múzeum dostalo k historickej budove školy z roku 1926? Aký priebeh mali rekonštrukčné práce interiéru? Aj na tieto otázky odpovie výstava, ktorú múzeum pripravuje.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk