Vydajte sa s nami na špacírku po niekdajšej Bratislave a spoznajte jej zabudnuté zákutia

Kolaz bratislava stare fotografie.jpg
Foto: autor neznámy - Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk

Mesto a jeho tvár sa časmi menia, ako aj spôsob života obyvateľov v ňom. V našej rubrike sa pozrieme na rôzne zachytené momenty obyvateľov starej Bratislavy.

Poznáte bývalý Trinitársky kláštor na Župnom námestí? V polovici 19. storočia ho prestavali na Župný dom a v budove istý čas sídlila i Národná rada Slovenskej republiky. Na priečelí vidíme dátum MDCCCXLIV, čo je rok postavenia budovy 1844.

Župný dom
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Kedysi vyzeralo Kollárovo námestie takto. Fotografia pochádza približne z konca 60. a začiatku 70. rokov uplynulého storočia. Nachádzali sa tu sklady nábytku, na ulici však sídlila filiálka Bratislavskej všeobecnej banky, bola tu tiež lekáreň k anjelovi, kaviareň Alžbetka, kino Alfa a neskôr divadlo Nová scéna, či obľúbená kaviareň Olympia v Živnodome.

Kollárovo námestie
Neznámy autor

Hotel Carlton bol na tejto fotografii zachytený v druhej polovici 60. rokov uplynulého storočia. Vtedy tam bol nočný bar a hotel mal vlastný kabaret. Všimnite si tie luxusné autá, parkujúce pred ním. Dodnes je jedným z najluxusnejších a najdrahších hotelov v meste. V minulosti bol rovnako vychýrený, o čom svedčia aj jeho návštevníci. Medzi osobnosťami, ktoré hotel v minulosti navštívili sú Alfred Nobel, Thomas Alva Edison, Albert Einstein, Jules Verne, Franklin Roosvelt alebo Ľudovít Štúr.

hotel Carlton
Neznámy autor

V roku 1970 neznámy autor zachytil prestavbu SNG. Prestavba začala v roku 1963, kedy bol vybratý návrh Vladimíra Dedečka. Slávnostne bola otvorená v marci 1977 už s rozšíreným priečelím a stálou expozíciou. Súčasťou nového areálu bola okrem budovy expozícií a administratívnej budovy aj knižnica alebo dokonca i amfiteáter.

SNG, prestavba
Neznámy autor

V Bratislave založili ešte v prvej polovici 19. storočia jednu z prvých fabrík na výrobu šumivého vína. Sídlila na dnešnej Radlinského ulici. Legenda hovorí, že zakladateľom firmy bol vojak Napoleonovej armády Johann Evangelist Hubert z Francúzska. Počas vojny bol zranený a liečil sa vo vojenskej nemocnici v Prešporku. Skutočnosť je však také, že Hubert továreň nezaložil, ale ju odkúpil až v roku 1877. Po 5 rokoch však Hubert zomrel a firmu prebrala jeho manželka.

Hubert, šumivé víno, Radlinského ulica
Bratislavský okrášľovací spolok

Páčia sa vám staré fotky Bratislavy? Sledujte nás na facebooku:

Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk