Vydrica sa stala prírodnou rezerváciou, vyhlásením rezervácie sa zakazuje ťažba, výstavba a poľovníctvo

Mestske lesy bratislava vydrica prirodna rezervacia.jpg
Foto: Mestské lesy v Bratislave

Územie je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty.

Slovensko má novú prírodnú rezerváciu Vydrica a jej ochranné pásmo. Ochranné pásmo má výmeru 97,5 hektárov a bude v ňom platiť štvrtý stupeň ochrany.

Vláda schválila návrh nariadenia, ktorým sa rezervácia vyhlasuje s účinnosťou od 1. februára 2022.

Ochranné pásmo

Územie je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty. Čiastočne sa prekrýva aj s Chráneným vtáčím územím Malé Karpaty a to v 73,28 percenta.

Ochranné pásmo sa začína v lokalite Zbojníčka v Bratislave, pričom hranica vedie hranicou lesného porastu smerom na severozápad.

Neskôr sa spája so žltým značkovaným chodníkom smerom na Pánovu lúku a mieri hranicou lesného porastu k tomu Vydrice.

Pretína zelený značkový chodník a hranicu lesného porastu po kótu Nad Vydricou. Pokračuje lesnou cestou na juhovýchod a stáča sa na sever k toku Vydrice a neskôr sa vracia k asfaltovej ceste, ktorá vedie na Biely kríž, ktorou sa hranica vracia smerom k Spariskám do pôvodného bodu.

Účel vyhlásenia

Účelom vyhlásenia je ochrana prirodzených procesov a zabezpečenie prirodzeného vývoja prírodných spoločenstiev, ktoré sa na danom území nachádzajú.

S ohľadom na to je upravený najvyšší stupeň ochrany prírody. Ide o zákaz ťažby dreva, výstavby, poľovníctva. Pre peších a cyklistov sa nič nemení a naďalej tu majú voľný pohyb. Povolené zostáva aj opekanie aj zber hríbov.

Malý Slavín aj Pánova lúka fungujú v doterajšom režime, tak isto aj Mestské lesy Bratislava budú naďalej opravovať lesné cesty, kosiť lúky, odstraňovať nebezpečné stromy pri chodníkoch a udržiavať mobiliár.

Cieľom je tiež poskytnutie priaznivého stavu pre prioritný biotop európskeho významu, dva biotopy európskeho významu, biotop národného významu, dva biotopy prioritných druhov živočíchov európskeho významu a dva biotopy druhov živočíchov európskeho významu.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk