Vyfakturovali stropné kazety, ktoré nedodali, kraj podal trestné oznámenie

Stropne kazety pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com

Na Úrade Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) odhalili zmanipulované verejné obstarávanie. Kraj vyfaktúroval stropné kazety, ktoré neboli reálne dodané. Na utorňajšej tlačovej konferencii o tom novinárov informoval predseda BSK Juraj Droba s tým, že na to prišli pri vnútornom audite.

„Rozhodli sme sa preto podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestného činu podvodu a trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku,“ uviedol ďalej Droba. Dodal, že v tomto prípade ide o sumu viac ako 63-tisíc eur s DPH za niečo, čo sa vôbec neurobilo. Podľa neho sa snažia, aby kraj fungoval tak ako súkromná firma v zmysle tom, že sa hospodári efektívne a že sa nekradne.

Podľa riaditeľa Úradu BSK Mariána Viskupiča na úrade našli faktúru z januára 2017 v sume viac ako 23-tisíc eur a z minulého leta ďalšiu faktúru za sumu viac ako 39-tisíc eur. „Z faktúry vyplývalo dodanie a montáž 600 balení stropných kaziet a ich montáž v priestoroch suterénu na Úrade BSK. Následnou fyzickou kontrolou sme zistili, že v suteréne na úrade sa nachádza maximálne 1 030 stropných kaziet, čo je 103 balení, a ďalšiu vec, kazety nevykazujú stav, že by ich menili pred vyše rokom. Jednoducho sú staršie a vôbec ich nemenili,“ uviedol ďalej riaditeľ úradu.

Ako ďalej dodal, všetko sa udialo len fiktívne, bez vykonania akýchkoľvek prác a nesie to jasné známky podozrenia z podvodného konania. „Oficiálne sme si listom zavolali dodávateľa, ktorý nám povedal, že v roku 2017 na úrade neurobil nič,“ povedal Viskupič.

Juraj Droba na záver ešte doplnil, že sa o tomto prípade rozprával aj s bývalým vedením kraja, a teda s bývalým predsedom Pavlom Frešom, ktorý do konca marca tohto roka pôsobil na úrade ako externý poradca. „Pavol Frešo vylúčil, že by sa niečo podobné mohlo stať,“ povedal Droba.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk