Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Panorama City
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA
8. júla 2016 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

Vyhlásili nominácie na Ceny CE•ZA•AR, bratislavské stavby nemôžu chýbať

Slovenská komora architektov vyhlásila nominácie XV. ročníka Ceny Slovenskej komory architektov za architektúru CE·ZA·AR 2016. Ocenenie sa udeľuje každoročne v šiestich kategóriách: Rodinné domy, Bytové domy, Občianske a priemyselné budovy, Obnova a prestavba, Interiér a Exteriér.

O udelení Ceny rozhoduje sedemčlenná porota, zložená z domácich a zahraničných odborníkov. Tento rok sú v porote: Lukáš Kordík (architekt, SR), Štefan Moravčík (architekt, SR), Ilona Németh (výtvarníčka, SR), Antonín Novák (architekt, Česká republika), Roman Rutkowski (architekt, Poľsko), Jan Šépka (architekt, ČR) a Juri Troy (umelec, SR). Mená laureátov Ceny za architektúru CE·ZA·AR 2016 slávnostne vyhlásia 6. októbra v bratislavskej Starej tržnici. Galavečer v priamom prenose odvysiela RTVS na televíznej Dvojke a nominácie predstaví ešte pred vyhlásením víťazov vo svojom vysielaní.

Ako povedal prvý podpredseda Slovenskej komory architektov Pavol Paňák, CE·ZA·AR ukazuje, že stúpa kvalita slovenskej architektonickej tvorby, sebavedomá kvalita, ktorá je inšpirovaná svetovými trendmi, no prináša aj vlastný vklad. Súťaž v priebehu posledných rokov dostala populárnejší charakter. Mladým tvorcom, čo sa do nej prihlasujú, to pomáha v naštartovaní kariéry a aj tento rok sa medzi nominované diela dostali práce od začínajúcich architektonických tvorcov a kolektívov, upozornil počas tlačovej besedy zástupca mladej generácie architektov Lukáš Kordík, ktorý je členom poroty CE·ZA·AR už druhý rok.

Ďalší z porotcov Štefan Moravčík, zdôraznil, že architektúra nemôže byť iba estetickou, ale aj funkčnou a musí vhodne zapadnúť do okolia, preto aj hodnotenie poroty neodráža iba vizuálny dojem zo stavieb. Nominované diela sú „poctivý, veľmi seriózne spravený výber toho najlepšieho, čo bolo prihlásené“, dodal Moravčík.

V kategórii Rodinné domy sú nominované: Rodinný dom pod Kalváriou vo Veľkých Uľanoch od architektov Petra Šercla a Andreja Šveca; Drevodom v Lučatíne od Jaromíra Krobota a dom Brusnicová A na bratislavskej Kolibe od Mateja Gréberta.

Na cenu za Bytové domy sú navrhnuté architektonické diela: Panorama City v Bratislave od Juraja Hermanna (spolupráca: Patrik Pavlásek, Daniel Růžička, Beáta Hermannová, Daniel Mikunda a Marek Vančo) a projekt Bytové domy – Avana v Stupave (autori: Matúš Polák, Martin Rezník, Silvia Kračúnová a Juraj Makový).

Za Občianske a priemyselné budovy porota do finále vybrala: Centrálu Gumex Slovakia v Nitre od Martina Paulínyho a Branislava Hovorku; Dostavbu areálu MZVaEZ SR v Bratislave od dvojice architektov Ján Pavúk a Iľja Skoček a Materskú školu Guliver v Banskej Štiavnici od Richarda Murgaša.

Na CE·ZA·AR-a za Obnovu a prestavbu sú navrhnuté: Rekonštrukcia baníckeho domu Dolná Resla v Dolnej Resle, Banskej Štiavnici (Vladimír Schmidt a Zuzana Ditteová); Bytový dom M25, Nadstavba a dostavba na Mýtnej 25 v Bratislave (Pavol Senecký, Michal Vršanský a Juraj Senecký) a Interiér rímskokatolíckeho kostola sv. Vavrinca v Brutovciach od Tomáša Bujnu.

O cenu v kategórii Interiér sa uchádzajú: Byt G v Bratislave (Katarína Príkopská, Ivan Príkopský a Tomáš Szöke); Framehouse Bratislava (Maroš Fečík a Filip Kandravý); Expozícia knižnej a katalógovej kultúry od 60-tych rokov po súčasnosť v Slovenskej národnej galérii na Zvolenskom zámku (Alan Krajčír a Helena Vojtková) a Obchod Slávica v Bratislave (Andrej Olah a Katarína Labáthová).

Napokon, v kategórii Exteriér sú nominované Exteriérové úpravy Digital Park Bratislava (Igor Marko a Peter Pasečný) a Prístrešok a lávka na Straníku, kopec Straník pri Žiline (Michal Marcinov, Andrej Badin, Zuzana Demovičová, Peter Lényi, Ondrej Marko a Marián Lucký).

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X