Vymiznú z parku na Račianskom mýte konflikty? Pripravili plán na zvýšenie bezpečnosti

Park racianske myto nove mesto.jpg

Vďaka viacerým novým opatreniam by sa mal park opäť stať bezpečným verejným priestorom.

Bratislava a mestská časť Nové Mesto pripravili plán na zvýšenie bezpečnosti v parku na Račianskom mýte. Ten sa stal v poslednom čase miestom viacerých konfliktov medzi návštevníkmi parku a ľuďmi bez domova.

Mestská časť sa situáciu snažila vyriešiť zapojením súkromnej SBS, tá však údajne zasahovala voči ľuďom v parku agresívne.

Je jasné, že komplikovaná situácia v parku na Račianskom mýte si vyžaduje komplexný prístup a zdanlivo rýchle ale zároveň účinné riešenia jednoducho nie sú. Tieto dni sme preto s mestskou časťou pripravovali plán spoločného postupu na nasledujúce mesiace,“ informuje hlavné mesto na sociálnej sieti.

Mestská polícia

Vďaka viacerým novým opatreniam, ktoré magistrát realizuje spoločne s mestskou časťou, by sa mal park stať opäť bezpečným verejným priestorom.

Mestská polícia (MsP) zvýši intenzitu hliadkovania v posilnených intervaloch, minimálne päťkrát za deň, a zameria sa na bezpečnosť a dodržiavanie predpisov všetkých ľudí v parku.

MsP začala situáciu v parku monitorovať aj prostredníctvom kamier na Račianskom mýte a počítame s ďalším posilnením kamerového systému. Práve vďaka efektívnemu pokrytiu lokality kamerami budú môcť hliadky lepšie zasiahnuť aj nad rámec pravidelného hliadkovania,“ spresnil magistrát.

Monitoring lokality

V monitorovaní lokality bude pokračovať aj Mestský terénny tím, ktorého členovia budú na mieste dvakrát do týždňa a poskytnú ľuďom v núdzi sociálnu podporu.

Mestská časť Nové mesto, ktorá park spravuje, zabezpečí odstránenie múrikov nad fontánou a úpravu zelene, aby sa sprehľadnili problémové miesta v parku a v dohľadnom čase v parku umiestni aj kontajnerové toalety,“ uviedol magistrát.

Mesto zas vyhodnotí stav verejného osvetlenia v parku a podľa potreby vymení nefunkčné alebo nedostatočné osvetlenie za nové LED svietidlá.

Práve kvalitné osvetlenie vo večerných a nočných hodinách zásadne zlepšuje pocit bezpečia vo verejnom priestore,“ dodala samospráva.

Nepríjemné a ohrozujúce

Hlásenia občanov aj fotografie, ktoré nedávno kolovali sociálnymi sieťami, podľa mesta poukazujú na nepríjemné aj ohrozujúce správanie sa v parku na Račianskom mýte.

Je jedno, či ide o človeka s domovom alebo bez domova, nemôžeme tolerovať správanie jednotlivcov, ktorí obťažujú alebo znepríjemňujú pobyt vo verejnom priestore iným obyvateľom. V žiadnom prípade však pritom nemôžeme voliť riešenia spojené so svojvoľným násilím a fyzickou agresiou zo strany SBS, o akých nás tiež informovali viacerí obyvatelia,“ upozornilo mesto.

Na riešenie neprijateľného správania sa vo verejnom priestore sú mechanizmy a sú aj zložky, ktoré ich majú vykonávať – mestská a štátna polícia a terénna sociálna práca.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk