Výnimočný koncert legiend slovenskej pop-music

Img_7773 003.jpg
Pavol Zelenay (vľavo) a Ali Brezovský. Foto: Archív A. Brezovského

BRATISLAVA 9. septembra (BratislavaDeň.sk) – Zem pamätá a S úsmevom v podaní Karola Duchoňa, Zima na saniach Michala Dočolomanského či Školská láska Darinky Rolincovej. To je len zlomok nesmrteľných evergreenov, pod ktoré sa podpísali dvaja významní slovenskí hudobníci – Pavol Zelenay a Ali Brezovský. Tie najlepšie skladby legiend slovenskej popmusic si môžete vypočuť už tento štvrtok – 10.9. o 19.00 na Tyršovom nábreží v podaní skupiny Taste of Brass. Pozvanie na koncert prijali aj obe žijúce hudobné legendy.

Výnimočný hudobný koncert festivalu Kultúrne leto je súčasťou autorského cyklu z produkcie BKIS – Hudobná história Bratislavy.

Nový cyklus predstavuje návštevníkom tvorbu umelcov žijúcich alebo tvoriacich v Bratislave a je obohatený vždy aj o zaujímavosti zo života umelca v podaní profesionálneho sprievodcu. O živote Pavla Zelenaya a Aliho Brezovského porozpráva historik Ján Vyhnánek. „Veľmi sa teším, že naše pozvanie na koncert priali aj obaja páni, ktorých tvorbu si pripomenieme. Skladby, ktoré na štvrtkovom koncerte odznejú, sú hity, ktoré poznajú všetky generácie,“ povedala riaditeľka BKIS Katarína Hulíková. Repertoár kapely Taste of Brass tvoria skladby 60. a 70. rokov. „Pôvodne sme sa zameriavali skôr na Ameriku a nemecké orchestre, všetko však zmenil telefonát pána Zelenaya, keď počul náš prvý album a ponúkol nám svoju skladbu „Učiteľ samby“. Tento moment spustil reťaz udalostí, z ktorých spomeniem Pavla Zelenaya ako krstného otca nášho druhého albumu. Následné zoznámenie sa s Alim Brezovským, moja aranžérska súhra s oboma pánmi a na záver čisto slovenský program, ktorý sme predstavili toto leto. Napriek úctyhodnému veku oboch pánov sú obaja dobre naladení, čo im často aj my „mládež“ v orchestri závidíme. Osobne som veľmi rád, že prišiel nápad na tento koncert, pretože kombinácia výbornej hudby, múdrosti a vtipu má ešte čo povedať všetkým generáciám,“ uviedol líder kapely David Krajčí.

Pavol Zelenay (1928) je slovenský skladateľ, hudobník, hudobný dramaturg a publicista. V roku 1966 spoločne s hudobným skladateľom Jánom Siváčkom otvorili v bratislavskom Parku kultúry a oddychu (PKO) legendárny festival populárnych piesní – Bratislavskú lýru. Víťazom prvého ročníka festivalu sa stal Karel Gott s piesňou Mám rozprávkový dom. Festivalu sa každoročne zúčastňovali najzvučnejšie mená slovenskej a českej hudobnej scény ako Eva Pilarová, Helena Vondráčková, Eva Máziková, Waldemar Matuška, Karel Černoch či Marika Gombitová. Samotný Zelenay získal ako autor hudby zlatú Bratislavskú lýru v roku 1974 za už spomínanú pieseň Zem pamätá Karola Duchoňa a v roku 1976 za pieseň Pár nôt Jany Kocianovej. Okrem hudobnej tvorby sa venoval aj publikačnej činnosti. Skúmal a zdokumentoval slovenskú populárnu hudbu. V roku 2007 bol ocenený Krištáľovým krídlom v kategórii hudba, v máji 2008 ho uviedli do Siene slávy slovenskej populárnej hudby. V júni 2018 si prevzal Cenu ministerky kultúry Slovenskej republiky za celoživotné pôsobenie v oblasti tanečnej a populárnej hudby, aj jej dokumentovanie.

Hosťom večera je nemenej uznávaný skladateľ a dramaturg Ali Brezovský (1940). Spolupracoval s hviezdami hudobnej scény ako napr. Karolom Duchoňom, Janou Kocianovou či Dušanom Grúňom. Pod texty k jeho melódiám sa často podpísala jeho manželka – textárka Vlasta Brezovská.

V roku 1974 získal za pieseň Dobré ráno želám v podaní Evy Kostolányiovej bronzovú Bratislavskú lýru. V rámci štvrtkového koncertu zaznejú najväčšie hity z dielne Aliho Brezovského ako napríklad Zvony pre šťastie či Ó, rodný kraj a ďalšie.

Spoluorganizátorom je Bratislava Tourist Board a cyklus je realizovaný s finančnou podporu Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Informačný servis

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk