Výpravy do starovekého Egypta si môžete vychutnať v Starej radnici

Egypt_kolaz_pixabay.com_.jpg
ilustračné: pixabay,com

Na výpravy do starovekého Egypta sa možno vydať i v Bratislave. Umožní to v poradí šiesty ročník cyklu egyptologických prednášok, ktoré pre verejnosť pripravila Nadácia Aigyptos v spolupráci s Múzeom mesta Bratislavy, Ústavom orientalistiky Slovenskej akadémie vied a pod záštitou veľvyslanectva Egyptskej arabskej republiky na Slovensku.

Cyklus otvorí v piatok 20. januára prednáška Jozefa Hudeca z Nadácie Aigyptos. Hudec predstaví peripetie, ale aj úspechy uplynulej sezóny archeologického výskumu spoločnej poľsko-slovenskej misie na lokalite Tell el-Retábí v Egypte. Ako ďalej informovala Renata Rábeková z Nadácie Aigyptos, tohtoročné výpravy do starovekého Egypta sa už tradične zamerajú na zaujímavosti z dejín, kultúry a života starovekých Egypťanov. Všetkých dvanásť prednášok sa bude konať v Múzeu mesta Bratislavy, konkrétne vo Faustovej sieni Starej radnice vo vybrané piatky od 20. januára do 30. júna.

„Renomovaní slovenskí a českí egyptológovia a archeológovia, pôsobiaci okrem Slovenska a Čiech aj v Rakúsku a ďalších krajinách pripravili na prvý polrok pre priaznivcov staroegyptskej histórie viacero zaujímavých tém,“ avizovala Nadácia Aigyptos v tlačovej správe.

V ďalších napríklad egyptológ Jaromír Krejčí oboznámi s obdobím „slnečných kráľov“ 5. dynastie cez pohľad na vývoj abúsírskej kráľovskej nekropoly. Špecialistka na slnečný kult v období Starej ríše Marie Hlouchová predstaví prepracovanú symboliku a vývoj staroegyptských rakiev počas celého obdobia staroegyptskej histórie. Kto postavil egyptské pyramídy a čo všetko bolo za ich budovaním, sa návštevníci dozvedia v prednáške Martina Odlera z Českého egyptologického ústavu.

Majstrovstvo výtvarného umenia staroegyptských remeselníkov priblíži Ľubica Hudáková pôsobiaca v Egyptologickom inštitúte vo Viedni. Aké boli kontakty medzi starovekým Egyptom a Levantou, ale aj akú úlohu zohralo núbijské zlato v politike starého Egypta, objasní Lucia Hulková, ktorá patrí medzi spolupracovníkov viedenského Inštitútu orientálnej a európskej archeológie Rakúskej akadémie vied.

Kráľovné 18. dynastie, medzi nimi aj známu Nefertiti, ich vysoký politický status a prominentnú náboženskú úlohu v staroegyptskej spoločnosti predstaví egyptologička Paulína Šútorová. Čo majú spoločné skladatelia Verdi, Mozart či Rossini so starovekým Egyptom? Tieto dva svety zaujímavo prepojí archeologička Veronika Dubcová.

Archeologička Miroslava Šurinová porozpráva o živote vojakov rímskej armády v starovekom Egypte, jej poslaní a vplyve, ale aj o stavbách, ktoré v ňom Rimania vybudovali počas siedmich storočí. Stret dvoch rozdielnych kultúr – egyptskej a antickej a to, ako sa navzájom ovplyvňovali, objasní prostredníctvom terakotových nálezov Květa Smoláriková z Českého egyptologického ústavu.

Pivo, víno, chlieb ako súčasti pohrebnej výbavy starovekých Egypťanov a ich zvyky a rituály súvisiace s pohrebom v období Starej ríše priblíži egyptologička Katarína Arias. Aký kalendár zaviedli starovekí Egypťania a ako prakticky dokázali využiť výsledky astronomických pozorovaní, sa návštevníci dozvedia od riaditeľa Ústavu orientalistiky Slovenskej akadémie vied Dušana Magdolena v záverečnej prednáške celého cyklu 30. júna, informovala ďalej Nadácia Aigyptos.

Program prednášok a podrobnejšie informácie možno nájsť na webstránke Nadácie Aigyptos http://www.aigyptos.sk.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk