Výrub mladých dubov v Horskom parku má nečakané rozuzlenie, našiel sa páchateľ

Vypilene duby bratislava policia.jpg
Foto: Polícia SR - Bratislavský kraj

Vypílenie mladých stromčekov vyvolal v meste medzi obyvateľmi poriadny rozruch, podľa nich mohlo ísť o zdravé stromčeky, ktoré boli vysadené len minulý rok.

Bratislavčankám a Bratislavčanom na zeleni v meste veľmi záleží, preto vypílené, novozasadené, mladé duby rozbúrili vlnu kritiky. Niektorí hneď spočiatku odhadovali páchateľa na neodborný zásah dodávateľa. Mesto si túto informáciu hneď preverilo, pričom odpoveď bola najprv záporná.

Ako však neskôr vyšlo najavo, niektorí obyvatelia situáciu odhadli správne. „Dodávateľ, ktorý pre mesto zabezpečuje údržbu zelene, nás totiž informoval, že ich subdodávateľ pre arboristiku počas vykonávania riadne dohodnutých komparatívnych a výchovných rezov na nedávno zasadených stromoch zároveň odborne posúdil, že týchto 15 dubov odumrelo a po zime sa už neprebudia k rastu,“ informoval primátor mesta Matúš Vallo na svojej fanúšikovskej stránke na sociálnej sieti.

Magistrát bez informácií

Stromy však podľa slov primátora sa dodávateľ rozhodol tieto stromy ihneď spíliť a to bez konzultácie s mestom, ktorý musí najprv rozhodnúť o ďalšom postupe.

Odborníčka zo Sekcie životného prostredia preverila stav stromčekov a potvrdila, že ich už nebolo možné zachrániť a ich výmena je na mieste.

Nijako to ale neospravedlňuje postup, ktorý zvolil subdodávateľ. Namiesto toho, aby strom odstránili aj s koreňovým balom a ihneď ho nahradili novou sadenicou tak, ako to vyžadujú naše pravidlá, rozhodli sa strom odpíliť,“ napísal rozhorčený primátor.

Nahradia ich novými

Uspokojivé na situácií je aspoň to, že sa stromčeky neodstránili zbytočne a nebolo ich už možné zachrániť. Mladé stromčeky firma na vlastné náklady na budúci týždeň nahradí rovnakým druhom duba letného v rovnakých stanovištiach.

Ako dodal primátor pomôžu im tiež sa lepšie uchytiť a to vďaka presvetľovacím orezom priľahlých veľkých stromov.

Dodávateľ preškolí svoj personál tak, aby sa takáto situácia už neopakovala a postupoval vždy striktne podľa našich pravidiel, ktoré jasne hovoria, že ak je nutné uhynutý strom odstrániť, musí ihneď nasledovať výmena za nový zdravý kus,“ dodal primátor.

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom