Výrub stromov v Starom Meste pokračuje

Medická záhrada, Bratislava
Foto: RH

V rámci zákona o ochrane prírody a krajiny bude mestská časť Staré Mesto pokračovať v odstraňovaní inváznych druhov drevín. Plánovaný výrub prebehne začiatkom roka na viacerých miestach, pričom najväčšie úpravy zelene sa budú konať v Medickej záhrade.

Staré Mesto ešte v decembri minulého roka realizovalo výrub troch stromov na Povrazníckej ulici. Obyvateľom ulice sa to, samozrejme, vôbec nepáčilo, nakoľko tieto dreviny poskytovali najmä ochranu pred hlukom a prachom. Mestská časť však označila stromy za invazívne a konala v zmysle zákona, takže nahnevaní obyvatelia mohli len krútiť hlavami.

Zákon o ochrane prírody a krajiny určuje výrub druhov drevín, ktoré nie sú pre naše územie pôvodné a svojím samovoľným šírením môžu ohrozovať biologickú rozmanitosť. Staré Mesto tak pokračuje v zmysle zákona a začiatkom roka plánuje úpravu zelene na viacerých miestach. Odstraňovanie inváznych druhov drevín ďalej prebehne v Medickej záhrade, na ulici Björnsonovej, Somolického či Nad lomom.

Na spomínaných miestach sa vyskytuje invazívny druh dreviny s názvom pajaseň, ktorý je v rámci zákona na zozname. Výrub stromov prebieha injekčnou metódou, kedy sa do kmeňa stromu pichne jed a strom začne odumierať. Až po úplnom odumretí stromu sa začne s jeho postupným odstraňovaním.

Bratislavské Staré Mesto sa však vyjadrilo, že na viacerých postihnutých miestach začne s vysádzaním nových stromov už na jar. V prípade akýchkoľvek otázok v súvislosti s odstraňovaním inváznych druhov drevín, sa môžu obyvatelia mesta obrátiť na Referát životného prostredia staromestského miestneho úradu.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk