Vyšehradské fórum sa uskutoční začiatkom budúceho týždňa

Primaciálny palác
ilustračné: SITA

Zástupcovia hlavných miest a regiónov Vyšehradskej štvorky a Rakúska sa stretnú 9. a 10. júna v Bratislave.

Témou rokovaní bude spolupráca v oblasti európskych záležitostí a koordinácia v rámci rozhodovacích procesov Európskej únie. Organizátormi Vyšehradského fóra sú Bratislavský kraj a Hlavné mesto SR Bratislava.

„Hlavné mestá a ich širšie regióny zohrávajú kľúčovú úlohu pri ekonomickom rozvoji krajín, majú vysoký inovatívny potenciál a koncentrujú pracovné príležitosti. Zároveň sa v nich však koncentruje väčšina najakútnejších problémov. Rastú sociálne a ekonomické nerovnosti, vyznačujú sa zlou dopravnou situáciou a chýbajúcou infraštruktúrou ale aj zhoršujúcou sa úrovňou životného prostredia,“ povedal predseda BSK Pavol Frešo.

Slovenská republika prevzala minulý rok v júli ročné predsedníctvo vo V4. Pre Bratislavu a Bratislavský samosprávny kraj je to príležitosť, aby na medzinárodnej scéne upozornili na hlavné výzvy, ktorým v súčasnosti čelia.

„Na pôde Primaciálneho paláca sa v júni stretnú predstavitelia hlavných miest a regiónov Vyšehradskej štvorky a Rakúska. Nielen krajiny, ale aj mestá V4 trápia podobné problémy, boria sa s obdobnými prekážkami. Takéto stretnutie je preto vhodnou príležitosťou na to, aby sme si vymenili informácie a získali predstavu o tom, ako riešia problémy, ktoré trápia aj nás, v iných mestách a regiónoch našich susedných krajín,“ ocenil prínos podujatia primátor hlavného mesta Ivo Nesrovnal.

„Veľmi ma teší, že budeme mať reprezentantov na najvyššej úrovni, ktorí môžu pokračovať vo veľmi významnej tradícii spolupráce V4 a Rakúska nielen na báze tej úplne najvyššej, teda štátnej, ale aj spolupráce hlavných miest a krajov, na ktorých území hlavné mesta ležia,“ dodal Frešo.

Vyšehradské fórum sa bude zaoberať aj problematikou decentralizácie, kompetencií a financovania samospráv. Okrem zástupcov hlavných miest krajín V4 a Rakúska sa fóra zúčastnia aj najvyšší predstavitelia Peštianskej župy, Dolného Rakúska, Mazovského vojvodstva a Stredočeského kraja.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk