Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kosť, ihla
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: thinkstockphotos.com
15. januára 2018 Zaujímavosti od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2017 Diskusia()

Výskum doktorandky z UK môže pomôcť pri liečbe kritickej končatinovej ischémie

Výskum doktorandky z Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave (UK BA) môže pomôcť pri liečbe kritickej končatinovej ischémie. Doktorandka Adriana Samáková sa zaoberá hľadaním nových liečebných metód.

Kritická končatinová ischémia je ochorenie, ktoré negatívnej ovplyvňuje kvalitu života pacienta. Je spojené s vysokým rizikom amputácie končatín, ako aj s vysokou úmrtnosťou. Ako sa píše na webovej stránke UK, názov podporeného výskumného projektu v rámci Grantov UK znie Statíny (lieky znižujúce hladinu cholesterolu a lipidov) a možnosť ich uplatnenia v regeneratívnej medicíne. Granty UK sú každoročne udeľované na podporu vedeckých, pedagogických i umeleckých projektov vedeckých pracovníkov, mladých pedagógov a interných doktorandov UK vo veku do 30 rokov.

Nové metódy

Predmetom výskumu bola kritická končatinová ischémia, keďže tradičné liečebné metódy tohto ochorenia v pokročilom štádiu často zlyhávajú alebo nie sú realizovateľné. „Jednou z nových experimentálnych metód u pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami je liečba pomocou transplantácie kmeňových buniek. Hoci sa takáto forma liečby ukazuje ako bezpečná a efektívna, súčasťou transplantácie buniek kostnej drene je aj zníženie ich množstva a funkcie po podaní do poškodeného ischemického tkaniva,“ približuje svoj výskum doktorandka UK.

Adriana Samáková sa vo svojom projekte rozhodla zamerať na potenciálny pozitívny alebo negatívny dopad užívania statínov pacientmi, ktorí podstupujú zákrok transplantácie buniek kostnej drene. Okrem toho projekt študoval vplyv statínovej terapie na množstvo buniek podporujúcich tvorbu nových cievnych štruktúr EPC buniek. Nedostatok týchto buniek je spolu s aterosklerózou hlavnou príčinou vzniku tohto ochorenia.

Výskum v NÚSCH

Výskumnú vzorku tvorilo spolu 22 pacientov starších ako 18 rokov s pokročilým štádiom chronickej kritickej končatinovej ischémie. Títo pacienti podstúpili od októbra 2014 do mája 2017 liečbu v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb v Bratislave.

„Náš výskum dokázal, že množstvo sledovaných regeneratívnych buniek je v transplantovanej kostnej dreni rovnaké u pacientov s ischemickým ochorením užívajúcich alebo neužívajúcich statíny. Dokonca sme po zavedení novej metodiky zaznamenali nárast množstva EPC buniek v skupine pacientov užívajúcich statíny oproti skupine, ktorá statínovú terapiu neužívala. Pre potvrdenie týchto zistení plánujeme opakovať tieto analýzy a rozšíriť pozorované skupiny pacientov. V najbližšom období tiež plánujeme pokračovať vo výskume transplantovaných kmeňových buniek a profilovať expresiu mikroRNA, ktorá sa môže stať základom nových diagnostických postupov,“ dodáva mladá výskumníčka.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X