Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Umenie dotacie ludia nadacia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
27. júla 2020 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Výsledky programov Komunity a Umenie sú známe, prerozdelených bude 600-tisíc eur

Projektom v grantovom programe Kultúra rozdelí Nadácia mesta Bratislavy ďalších 450-tisíc eur.

Hlavné mesto zverejnilo výsledky grantového programu Komunity a štipendijného programu Umenie, ktoré realizuje Nadácia mesta Bratislavy. „Nadácia v programoch rozdelí takmer 150-tisíc eur,“ informovala hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová.

Pred mesiacom nadácia zverejnila výsledky v grantovom programe Kultúra, v ktorom budú podporené projekty sumou 450-tisíc eur. „Naplní sa tak historicky najvyššia alokácia mesta na podporu kultúry a komunít v celkovej sume 600-tisíc eur,“ doplnila hovorkyňa.

Oblasti programu

Grantový program Komunity bol otvorený medzi 20. májom až 15. júnom v troch oblastiach – Komunitné aktivity, Verejné priestranstvá a Komunitné priestory.

Oprávnenými žiadateľmi boli nezriaďované subjekty pôsobiace v Bratislave, pričom v oblasti Komunitné aktivity sa mohli uchádzať o podporu aj neformálne iniciatívy zastúpené fyzickou osobou,“ vysvetlil magistrát a dodal, že na hodnotenie bolo postúpených 57 žiadostí. Podporu získalo 39 projektov v celkovej sume 72-tisíc eur.

Podporu získali rôzne komunitné a susedské iniciatívy či priestory, v ktorých komunity trávia svoj čas. Umožnená bude aj drobná fyzická revitalizácia verejných priestranstiev,“ doplnilo mesto.

Záujemcovia o štipendium

Štipendijný program Umenie bol otvorený medzi 30. aprílom a 31. májom. Záujemcovia o štipendium mohli reflektovať na špecifiká výzvy, ktorými boli Identita mesta a Globálne výzvy.

Výška štipendia pre jednotlivca bola stanovená na 2 500 eur. Na hodnotenie bolo postúpených 84 žiadostí o štipendium.

Vzhľadom na alokáciu v programe bolo možné udeliť 30 štipendií v celkovej sume 75-tisíc eur,“ vysvetľuje hlavné mesto a dodáva, že štipendium získali profesionálni umelci tvoriaci v Bratislave v oblasti vizuálneho umenia, scénického umenia – divadla, hudby, tanca, ako aj literatúry, odbornej reflexie či medziodborových aktivít.

Navýšenie prostriedkov

V oboch programoch bola vďaka správnej rade Nadácie mesta Bratislava navýšená alokácia prostriedkov presunutím časti nevyčerpaných financií z programu Kultúra aj z dôvodu rušenia niektorých podujatí v dôsledku dopadov COVID-19.

V nových formách podpory nielen právnických osôb, ale aj fyzických osôb a neformálnych skupín vidíme veľký potenciál. Z dotazníkového šetrenia realizovaného mestom počas pandémie určeného aktérom v kultúre vyplynulo, že práve podpora jednotlivcov a neformálnych iniciatív, ktorú tieto programy umožňujú, je v čase aktuálnej krízy zásadná,“ uviedla správkyňa nadácie Zuzana Ivašková.

Hodnotiaca komisia

Projektové žiadosti hodnotila odborná hodnotiaca komisia, ktorá následne odporučila projekty na podporu s uvedením navrhovanej sumy. Konečné rozhodnutie o podpore projektov bolo na správnej rade nadácie.

Systém hodnotenia vrátane kritérií, oprávnených žiadateľov a postupu bol vopred známy a zverejnený na webovej stránke mesta Bratislavy – Nadácie mesta Bratislava, v grantových podmienkach programov ako súčasť vyhlásených výziev,“ informuje mesto. Výsledky a viac informácií je dostupných na adrese mesta tu.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X