Výsledky volieb prezidenta 2019: Počet hlasov v Bratislavskom kraji, Čaputovej program, reakcie zahraničných médií

zuzana-caputova-prezinetka-volby-sita-1.jpg
Foto: SITA/Martin Medňanský

V Bratislavskom kraji v prezidentských voľbách jednoznačne zvíťazila Zuzana Čaputová.

Zuzanu Čaputovú v druhom kole prezidentských volieb v Bratislavskom samosprávnom kraji podporili takmer tri štvrtiny voličov. Po zrátaní všetkých okrskov podľa neoficiálnych výsledkov zvíťazila v Bratislavskom kraji so ziskom 227 954 hlasov, čo znamenalo podporu od 73,74 percenta voličov. Maroša Šefčoviča podporilo 81 164 voličov, čo mu zabezpečilo 26,25-percentný zisk. Volebná účasť v Bratislavskom kraji bola najväčšia spomedzi samosprávnych celkov, keď dosiahla 54,66 percenta.

Spravodlivosť, seniori a životné prostredie

Spravodlivosť pre všetkých, dôstojnosť pre seniorov a ochrana životného prostredia sú tri hlavné témy, na ktorých podľa výsledkov zvolená prezidentka Zuzana Čaputová postavila svoj program. Tvrdí, že práve tieto utvárali jej profesionálny aj osobný príbeh. Avizuje, že chce byť prezidentkou, ktorá vráti do verejného života dôveru. „Prestávame dôverovať aj jeden druhému. V spoločnosti sa tvoria trhliny medzi mestom a vidiekom, medzi bohatými a chudobnými regiónmi, medzi mladými a staršími. Akoby už neexistovali hodnoty a ciele, ktoré by nás všetkých spájali a pre ktoré by sme sa vedeli nadchnúť,“ napísala Čaputová na úvod svojho programu.

Do úradu prezidenta vstúpim s cieľom obnoviť dôveru v našej spoločnosti. Chcem svojím dielom prispieť k tomu, aby politika bola znovu vnímaná ako verejná služba. To znamená vrátiť silu a zmysel tým hodnotám, ktoré nás všetkých spájajú – ako spravodlivosť, ochrana ľudskej dôstojnosti, a naša civilizačná príslušnosť k demokratickej Európe,“ uviedla Čaputová s tým, že v mene týchto hodnôt bude využívať svoje ústavné kompetencie. Tam, kde prezident kompetencie nemá, chce ísť príkladom a tak, kde nebude môcť ísť príkladom, bude poukazovať na neprávosť.

Sociológ vidí víťazstvo Čaputovej jasne – spoločnosť chce zmenu

Víťazstvo Zuzany Čaputovej je dôkazom toho, že slovenská spoločnosť očakáva zmenu štýlu politiky. Uviedol to sociológ Michal Vašečka, ktorý pripomenul, že historické víťazstvo a vstup prvej ženy do prezidentského úradu na Slovensku nemusí automaticky predznamenať zásadné zmeny v najbližších parlamentných voľbách v marci budúceho roka. Na otázku, ako dopadli prezidentské voľby v porovnaní s Českou republikou, odpovedal Vašečka tak, že u našich susedov si nevie predstaviť víťazstvo ženy.

Aj napriek tomu, že Česká republika nie je takým spôsobom konzervatívna ako Slovensko a je to nepomerne modernejšia krajina vo viacerých ohľadoch v hodnotových orientáciách, si to neviem predstaviť,“ povedal Vašečka. Zuzana Čaputová získala podľa predbežných výsledkov takmer 60 percent hlasov občanov a nad svojím protikandidátom zvíťazila s pomerne vysokým náskokom. Čaputová bude vôbec prvou ženou, ktorá sa na Slovensku ujme prezidentského úradu.

Reakcie zahraničia sú taktiež pozitívne

Víťazstvo právničky a občianskej aktivistky Zuzany Čaputovej v sobotňajšom druhom kole volieb prezidenta SR si všímajú aj svetové médiá. Zväčša vyzdvihujú to, že bude prvou ženou v prezidentskom úrade a pripomínajú tiež jej aktivizmus.

Politico v článku s titulkom Politická outsiderka vyhrala slovenské prezidentské voľby uvádza, že Čaputovú „do úradu dostal hnev verejnosti po vražde investigatívneho novinára a jeho snúbenice v roku 2018“. Jej víťazstvo je pritom podľa neho „dôvodom na oslavy pre proeurópske a demokratické sily v strednej a východnej Európe, a rovnako aj v Bruseli“.

The New York Times jej zvolenie rovnako spája s odmietnutím vládnej strany. „Na vlne nesúhlasu s rozšírenou korupciou, no odmietajúc osobné útoky na svojich oponentov, prisľúbila vrátiť slušnosť do slovenskej, často toxickej politickej klímy. Jej víťazstvo v druhom kole volieb dáva nádej opozičným stranám v regióne, že sa môže obracať nálada proti nacionalistickým a populistickým hnutiam, ktoré sa dostali k moci v ostatných rokoch,“ konštatuje denník.

Reuters hlási, že „liberálna právnička Čaputová vyhrala voľby a stane sa prvou prezidentkou Slovenska“ a podobne ako ostatné médiá, pripisuje jej víťazstvo nespokojnosti voličov so súčasnou politikou na Slovensku. „V sobotu vyhrala slovenské prezidentské voľby na vlne hnevu verejnosti nad korupciou, napriek trendu, v rámci ktorého naprieč kontinentom naberajú silu populistickí a protieurópski politici,“ uvádza agentúra.

BBC okrem iného pripomína, že „Čaputová, ktorá nemá takmer žiadne skúsenosti s politikou, porazila v druhom kole významného diplomata z vládnej strany“.

Budúcej slovenskej prezidentke ešte v noci prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter zablahoželal predseda Aliancie liberálov a demokratov za Európu Guy Verhofstadt. „Gratulujem, Zuzana Čaputová, liberálna prezidentka pre Slovensko! Ľudia na Slovensku vyslali vaším zvolením Európe signál nádeje: humanizmus, slušnosť, solidarita a odvaha. Čerstvý vietor do liberálnych a centristických plachiet, budujme spolu Európu!,“ napísal.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk