Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atmosféra na odbernom mieste v obci Sedliacka Dubová, Lokca, Vavrečka a Ťapešovo na Orave počas pilotného testovania miestneho obyvateľstva v rámci operácie Spoločná zodpovednosť, týkajúcej sa celoplošného testovania Slovákov v súvislosti s ochorením COVID-19 spôsobeným koronavírusom na Slovensku. Bratislava, 25. október 2020.
Foto: archívne, SITA/Prezídium HaZZ
28. januára 2021 Správy Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Výsledky z celoplošného testovania v Bratislavskom kraji sú známe, údaje sa však nezhodujú

Oficiálne výsledky pre Bratislavu uvádzajú pozitivitu 1,02 percenta, samospráva žiada o detailné informácie.

V Bratislavskom kraji je na základe aktuálnych údajov z celoplošného skríningu 0,81 percenta pozitívnych.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) zozbieral dáta zo všetkých miest a mestských častí kraja a identifikoval štatisticky významné odchýlky, tak v počte testovaných, ako aj v podiele pozitívne testovaných na COVID-19,“ uvádza BSK na svojej webovej stránke.

Oficiálne výsledky pre Bratislavu uvádzajú pozitivitu na úrovni 1,02 percenta.

Požiadavka na štát

Pre vyvrátenie akýchkoľvek pochybností navrhujeme, aby štát zverejnil podrobnú metodiku získavania dát aj detailné informácie o počte testovaných za každé jedno odberové miesto zvlášť. Zverejnenie týchto informácií môže zvýšiť dôveru laickej i odbornej verejnosti k prezentovaných výsledkom,“ vyzýva BSK.

K podobným zisteniam prišlo aj hlavné mesto. Primátor Bratislavy Matúš Vallo požiadal o zverejnenie štruktúry dát, ktoré určili výsledok prvého kola testovania v Bratislave.

Výsledky BSK

Vo výsledkoch BSK nie sú zaradené výsledky testovania z mobilných odberových miest, ani z testovania vo firmách či v zdravotníckych zariadeniach, nakoľko tieto dáta nie sú zverejnené.

Podľa interných analýz BSK by po zohľadnení týchto údajov mala byť celková incidencia v Bratislave 0,88 percenta, čo je však stále štatisticky významný rozdiel oproti oficiálnym údajom 1,02 percenta. Ak by sa potvrdil nižší údaj, Bratislavu by to zaradilo do tzv. zelených okresov, ktoré by sa už nemuseli testovať v druhom kole,“ uzavrela samospráva.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X