Vysoké ceny energií položili Vrakuňu na kolená. Starosta Kuruc objasnil, či sa zatvoria školy a škôlky

energie Vrakuňa
Foto: Facebook/ energie Vrakuňa, Gettyimages - koláž Bratislavadeň

Starosta mestskej časti tvrdí, že obyvatelia majú zabudnúť na investície do lesoparku či detských ihrísk. Mestská časť bude rada, ak zaplatí kosbu trávy a iné výdavky.

Svet sa borí už niekoľko mesiacov s energetickou krízou, ktorá položila na kolená nejednu firmu. Zvýšeným poplatkom za energie čelia aj bratislavské mestské časti.

Vrakuňa nie je výnimkou a zhoršenú finančnú situáciu vysvetlil starosta Martin Kuruc na sociálnej sieti. Z celej situácie je nešťastný a pre miestnych obyvateľov nemá dobré správy.

Každý musí prežiť

Miestny úrad vo Vrakuni dostal pred niekoľkými dňami predpisy za teplo v budovách na tento rok. Samospráva bude musieť namiesto pôvodných 64-tisíc eur platiť 170-tisíc eur, pričom v tejto sume nie sú zarátané budovy škôl a materských škôl.

Podľa starostu má samospráva v rozpočte tento rok menej o približne 150-tisíc eur. Dôvodom je to, že vláda začala dávať ľuďom daňový bonus a peniaze vzali zo samospráv.

Kuruc sa snaží nájsť sponzorov na kultúrne podujatia, no ako priznal, tento rok asi nebudú. „Žiadam o pomoc miestnych podnikateľov na fungovanie športových klubov, lebo tie to bez financií môžu zavrieť… Nájdu sa firmy, ktoré v minulosti sponzorsky opravili sociálky na materských či základných školách, ale tomu bude už koniec, každý musí prežiť a pomoc samospráve je asi to posledné, čo budú schopní urobiť,“ myslí si Kuruc.

Prehodnotenie daní

V pláne boli investície do lesoparku, detských ihrísk, opravy ciest či chodníkov, no samospráva nemá na to peniaze. „Budeme radi, ak aspoň štyrikrát pokosíme, budeme vynášať smeti, orezávať zeleň a nebudeme musieť zatvoriť knižnicu, školu alebo materskú školu,“ tvrdí starosta.

Zvyšovanie nákladov a kríza sa podpísali pod to, že samospráva bude musieť zvýšiť poplatky v škôlkach, kuchyniach a tiež prehodnotí dane za psa, vyhradené parkovacie miesta či fungovanie zberného dvora. Starosta si je vedomý, že zvyšovanie nákladov občanov výrazne zabolí.

Kuruc na záver pripustil, že riešením je aj nezvýšenie poplatkov, no vyžiada si to zatvorenie škôl, škôlok, knižnice, športových klubov a pod. „Pod takú likvidáciu obce sa nepodpíšem,“ uzavrel.

Zvýšila poplatky alebo iné náklady mestská časť, kde bývate?

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk