Vysoké teploty nahradili silné búrky s prívalovými dažďami. Dá sa proti nim bojovať?

silná búrka
Foto: ilustračné, SITA

Počas víkendu sa objavilo viacero videí, ktoré ukazujú, akú spúšť spôsobili v Bratislave prívalové dažde. Ich následky museli odstraňovať hasiči.

V Bratislavskom kraji hasiči vykonali cez 30 výjazdov v súvislosti s odstraňovaním spadnutých stromov, káblov vedenia či čerpaním vody zo zatopených priestorov.

Jedným z dôvodov, prečo Bratislava nezvláda intenzívne lejaky, je podľa občianskeho aktivistu Miroslava Draguna zanedbávanie čistenia dažďových vpustov.

Ako sa vyjadril pre TASR, „je veľkou chybou, že mesto za prvý polrok vyčistilo len niečo viac ako 560 dažďových vpustov. Preto by sa podľa neho mal vypracovať plán čistenia dažďových vpustov na kritických úsekoch bratislavských komunikácií.

Problém je však v tom, že na tieto letné lejaky mesto nie je pripravené preto, že vpusty sa pravidelne čistia najmä počas jesene. Pravidelne mesto vykonáva aj údržbu čerpadiel v podchodoch a podjazdoch, ktoré sú ale dimenzované na určitý objem vody a silné prívalové búrky a dažde nezvládajú. Voda sa musí vtedy odčerpávať.

Príčinou zaplavenia niektorých mestských komunikácií boli vysoký úhrn zrážok v krátkom čase a upchatie kanalizačných vpustov popadaným lístím zo stromov. Extrémne prejavy počasia aj v podobe silných zrážok budú v Bratislave asi čím ďalej, tým častejšie. Tento problém sa preto bude musieť riešiť komplexne na všetkých stranách.

Mesto, Bratislavská vodárenská spoločnosť a hasiči asi budú musieť spojiť sily, aby sa nestalo pravidelnosťou, že sa budeme čľapkať v dažďovej vode.

Dažde by sme mali očakávať aj v najbližších dňoch, preto sa treba obrniť gumákmi a pršiplášťom.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk