Vysokoškoláci si od septembra za internáty priplatia, bratislavská univerzita zmenila cenník

Internáty v Mlynskej doline, peniaze
Foto: uniba.sk, Tomáš Madeja, Gettyimages - koláž Bratislavadeň

Jedným z dôvodov navýšenia cien je, že Univerzite Komenského v Bratislave (UK) vzrástli výdavky na energie.

Zdražovanie potravín, energií, pohonných látok či nehnuteľností pocítili ľudia na celom Slovensku. Viac budú platiť aj vysokoškoláci, ktorí budú bývať počas štúdia na internátoch UK.

Ako UK zdôraznila na webe, tento akademický rok sa stretli pandémia, vojna na Ukrajine a znižovanie dotácie štátu vysokým školám. Ďalším dôvodom, prečo sa univerzita rozhodla pristúpiť k vyšším cenám, je, že výdavky na energie stúpli o viac ako 40 %.

Nie je to forma zárobku

Zmena cenníka ubytovania sa netýka len samotných vysokoškolákov, ale aj zamestnancov. Nové ceny budú platiť od budúceho akademického roka.

„Ceny sa zvýšili len o sumu, o ktorú internátom narástli oprávnené výdavky. Ubytovanie študentov a zamestnancov nie je pre univerzitu forma zárobku, ale sociálna služba,“ vysvetlila UK.

Univerzita myslela pri tvorbe cenníka aj na študentov, ktorí šetria každé euro a pochádzajú zo sociálne slabších rodín, aby si ubytovanie mohli hradiť naďalej.

Nový cenník

Cena ubytovania v Mlynskej doline vzrástla zo 47,50 eur až 113,50 eur na 58,50 eur až 134 eur na mesiac. Za dvojlôžkovú izbu zaplatíte vo výškovom bloku B namiesto 74 eur už 87,50 eur.

Zmenené ceny sa dotknú taktiež internátov Družba. Ceny vzrastú z pôvodných 72,53 eur až 97,33 eur na 88,68 eur až 119 eur mesačne. Dvojlôžková izba v bloku D1 alebo D2 vás vyjde namiesto 76,85 eur na 93,96 eur.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk