Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kunsthalle Bratislava, Dom umenia
SITA
3. novembra 2016 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

Výstava v Kunsthalle ukazuje slovenský štát v súčasnom umení

Bratislavská kunsthalle otvorí tento týždeň výstavu venovanú odrazu témy slovenského štátu v tvorbe súčasných slovenských výtvarníkov. Na výstave nazvanej „A je tu zas? Slovenský štát v súčasnom umení“ si návštevníci Domu umenia/Kunsthalle Bratislava (KHB) na Námestí SNP 12 môžu pozrieť diela od vyše dvadsiatky autorov, z ktorých viacerí sa tejto téme venujú programovo.

Výstava bude na prvom poschodí KHB otvorená od piatka 4. novembra až do 26. februára, informoval o tom PR manažér Kunsthalle Bratislava Marek Kuchár. Nadväzuje na projekt Slovenskej národnej galérie (SNG) Sen x skutočnosť s podtitulom Umenie & propaganda 1939 – 1945, ktorá rovnako až do 26. februára mapuje prostredníctvom viac ako 1 200 diel postavenie, podoby a funkcie umenia a propagandy v rokoch existencie slovenského štátu.

Výstavy v národnej galérii a v kunsthalle, ktorá patrí od leta pod SNG, nespája iba téma, no aj tím ich tvorcov. Kurátorky projektu SNG Katarínu Bajcurovú, Petru Hanákovú a Bohunku Koklesovú v kunsthalle doplnila Nina Vrbanová. Spolu pripravili výber diel autorov z celého spektra súčasnej scény. Zastúpení sú v ňom klasici slovenského výtvarného umenia druhej polovice 20. storočia, ako sú Juraj Bartusz, Jozef Jankovič či Rudolf Sikora, ako aj predstavitelia strednej a mladej generácie, medzi nimi Ilona Németh, Svätopluk Mikyta, Martin Piaček, Jaroslav Kyša.

Názov výstavy „A je tu zas? Slovenský štát v súčasnom umení“ odkazuje na román Timura Vermesa, ktorý hravou formou, ale s mrazivým výsledkom odhaľuje nástrahy a zákerné podprahové mechanizmy fašizmu.

Výstava sleduje súčasné tzv. angažované umenie. Zároveň nadväzuje na minulé projekty KHB venované aktuálnym témam spoločnosti. Jednotlivé diela nevznikli na objednávku, s výnimkou jednej adaptácie, ale všetky už boli vystavené alebo publikované. „To iba potvrdzuje fakt, že súčasné umenie sa tejto zložitej socio-politickej téme nevyhýba, ale opätovne ju reflektuje v spektre viacerých generácií umelcov. Expozícia jasne ukazuje, že aj umelci si kladú podobné otázky ako väčšina občanov – Čo s dedičstvom klérofašistického slovenského štátu? Máme ho študovať? Ignorovať či popierať? Snažiť sa ho pochopiť? Opovrhovať ním? Ospravedlňovať sa zaň?,“ upozorňuje KHB v tlačovej správe.

Súčasťou výstavy je už tradične sprievodný a vzdelávací program. Pripravené sú komentované prehliadky, rozhovory a workshopy s umelcami a kurátormi, prednášky a diskusie s odborníkmi k téme politického umenia v súčasnosti. Vzdelávacie programy a workshopy pre rodiny, školy, mladých ľudí a dospelých sa zamerajú na uvažovanie o individuálnej a historickej pamäti.

V rámci projektu Kunsthalle KIDS venovanom deťom je k výstave pripravený aj detský sprievodca. Každý návštevník expozície môže o nej získať viac informácií od mediátorov prítomných na výstave. K dispozícii budú aj skladačky s úvodným textom a reprodukciami niektorých diel a online sprievodca výstavou, ktorý bude po novom roku prístupný i v tlačovej podobe.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X