Výstava kvetov ukazuje, že záhrada môže meniť spoločnosti

kvety, magnólia
SITA

K expozícii Galérie Gagarinka Výstava kvetov avizujú diskusie na tému ekológie v meste, komunitného pestovania a prepojenia umenia so životom mesta. Výstavu si môžete pozrieť do 24. mája.

Nielen krásu, ale aj spoločenskú úlohu rastlín skúma najnovší výstavný projekt bratislavskej Galérie Gagarinka – Výstava kvetov. Návštevníkov výstavy čakajú diela výtvarníkov vychádzajúce zo sveta flóry a záhrad. Maľby, inštalácie i šperky dopĺňajú fotografické prezentácie komunitných a mobilných záhrad ako aj živé rastliny.

Cieľom výstavy je prepojiť výtvarné umenie so životom mesta a podporiť tak diskusiu o úlohe zelene, kvetov, stromov ale aj zeleniny v našom okolí.

„Záhrady sú neoddeliteľnou súčasťou našej kultúry, ba dokonca záhrady môžu byť kultúrou samy o sebe. Je to práve obrábanie zeme, ktoré má znova potenciál meniť našu súčasnú kultúru, naše správanie a teda aj prístup k zaobchádzaniu s prírodným bohatstvom,“ píše sa v tlačovej správe k výstave, ktorú kurátorsky pripravili Juliana Mrvová a Petra Čížková.

Názov Výstava kvetov naráža na výstavy ako Flora v bratislavskom PKO, ktoré podľa autorov výstavy „predstavovali spestrenie kedysi nudného života mesta a boli jednou z možností stretávania sa“. Komunitné a mobilné záhrady dnes majú za cieľ okrem pestovania zeleniny aj spájanie ľudí, stretávanie sa a vznik nových komunít.

„V ich histórii často figurujú aj umelci, a tí na výstave prezentujú svoj pohľad na rastlinu či kvet alebo narábajú so živými rastlinami vo svojom diele,“ pripomína Galéria Gagarinka v texte k výstave.

K výstave je pripravených niekoľko prednášok a diskusií na tému ekológie v meste, komunitného pestovania a prepojenia umenia so životom mesta. Na diskusiách premietnu aj dokumenty o záhradách.

Podrobný sprievodný program možno nájsť na webstránke galérie http://www.galeria.gagarinka.sk. Navštíviť sa dá od stredy do piatka od 16. do 18. hodiny a cez víkend od 13. do 18. hodiny.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk